Haber Başlığı

Kahve dünya çapında en popüler sıcak içeceklerden biridir. Bizi öğleden sonraları ofiste geçirdiğimiz durgunluktan kurtarır veya pasta için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Pek çok kahve sever, kahvesiz bir hayat düşünmek bile istemez ve gün boyunca birkaç fincan kahve içer. Ancak günlük kahve tüketimi gerçekten tavsiye edilir mi ve vücudumuzu nasıl etkiler?

Kahve eskiden sağlıksız kabul edilirdi

Geçmişte, diğer şeylerin yanı sıra, kahvenin vücudu susuz bıraktığına dair yaygın bir yanlış kanı vardı. Ancak bu varsayım artık çürütülmüştür: Sıcak içeceğin su atılımını uyardığı doğrudur, ancak bunun olumsuz bir etkisi olması için büyük miktarlarda tüketmemiz gerekir. Profesyonel Dahiliyeciler Derneği’ne (BDI) göre, kahve içtikten sonra, bir gün boyunca aldığımız sıvının yüzde 84’üne kadarını atıyoruz. Yani fark çok küçük.

Bunun dışında geçmişten gelen ve kahvenin sağlığa sözde olumsuz etkisini kanıtlayan birçok araştırma sonucu günümüzde ihmal edilebilir. Çünkü: Geçmişte, sağlıksız beslenme veya sigara tüketimi gibi sağlığa zarar verebilecek diğer faktörlere dikkat edilmezdi. Bu nedenle kalp ve damar hastalıkları gibi sağlık riskleri yanlış bir şekilde popüler sıcak içeceğe yüklendi .

Sade kahve sağlıklı mı değil mi?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki kahvenin etkisi herkes için farklı olabilir. Bu nedenle genel olarak içeceğin herkes için sağlıklı olduğu söylenemez. Bununla birlikte, önerilen günlük iki ila dört fincandan fazla olmayan miktara bağlı kalırsanız, sağlık yararları olumsuzlardan daha ağır basar . Kahve içerdiği kafein nedeniyle bizi uyandırmasının yanı sıra birçok insanda sindirimi de uyarır . Bu sayede kabızlık ve bağırsakların tembelleşmesi gibi bağırsak sorunlarının  önüne geçilebilir veya tedavi edilebilir. Bağırsak aktivitesi ile metabolizma da uyarılır ve bu da daha yüksek kalori tüketimine yol açar .

Üstelik kahvede bulunan kafein, kalp aktivitesini hızlandırır ve içerdiği antioksidanlarla birlikte küçük miktarlarda bile kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir  ve buna bağlı hastalık riskini azaltabilir. Yapılan araştırmalara göre içerdiği antioksidanlar bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir ve diyabetin  bile kahve tüketimini engelleyebildiği söylenmektedir. Ancak bununla da kalmaz, kahvedeki kafein, yorgunluğumuzdan sorumlu olan vücudun kendi maddesi olan adenosinin yerini aldığından, kahve konsantrasyonumuzu artırır ve beyin gücünüzü geliştirir .

Sütlü veya sütsüz kahve?

Bununla birlikte, kahvenin sağlığı geliştirici etkileri, yalnızca süt ve şeker içermeyen sade kahve ile ilgilidir. Çünkü bu iki malzemeyi eklerseniz, kahve hızla bir kalori bombası haline gelir ve uzun vadede kilo alımını teşvik edebilir. Ayrıcı şeker, iltihabı körükleyerek ve obezite, karaciğer yağlanması ve diyabet gibi durumların riskini artırarak sağlığımızı olumsuz etkiler.

Kahvenin olumsuz etkileri

Ancak günde dört fincandan fazla kahve içmemelisiniz, aksi takdirde mide ve bağırsak sorunları,  taşikardi, terleme, sinirlilik veya  iç huzursuzluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kahveye karşı hassasiyeti olanlar veya çok miktarda tüketenler de uyku bozuklukları yaşayabilir. Uyumakta zorlanıyorsanız, öğleden sonra kahveden kaçınmalısınız. Hamile kadınlar da günde en fazla bir fincan içmelidir, çünkü çok fazla kahve doğmamış çocukta doğum ağırlığının azalması gibi komplikasyonlara neden olabilir.