Haber Başlığı

Saç dökülmesi zaman zaman çoğumuzun canını oldukça sıkan boyutlarda bir deneyimdir. Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Saç dökülmesinin nedeni bazen hormonlar bazen stres bazen kullanılan yanlış ürünler olabiliyor.

Hormonlar söz konusu olduğunda dihidrotestosteron bir diğer tabirle DHT genellikle saç dökülmesinden sorumlu tutulur.

Peki nedir dihidrotestosteron? DHT, İnsan vücudunda bulunan bir enzim ile testesteronun birleşmesi neticesinde meydana gelen bir erkeklik hormonu olarak tanımlanabilir. Saç köklerine tutunur ve besin almalarını engeller. Sonuç olarak saç daha hızlı dökülür.

Saç uzatma ürünlerinin kullanılmasına ek olarak , saçınızın daha uzun süre dayanmasını sağlamak için başka ürünlerle de saç köklerinizi destekleyebilirsiniz. İçeriğimizde saç dökülmesini engellemek veya en aza indirgemek için günlük hayatta uygulayabileceğiniz 4 önemli tavsiyeye yer verdik.

Saç dökülmesini önlemenin 4 yolu1. Dengeli beslenme

Yeterince su için ve dengeli beslendiğinizden emin olun. Sağlıklı bir vücut aynı zamanda saç büyümesini de beslediği için bu saç dökülmesini önleyebilir.Yeterli vitamin, mineral ve protein aldığınızdan emin olun . Vücudunuzu zinde tutmak için gün boyunca yeterince sıvı içmek de önemlidir. Günde 2 litre su tavsiye edilir.

2. Doğru saç modeli

Saçlarınızın çok çabuk dökülmemesi için dikkatli bir şekilde tedavi edilmeli ve sürekli saç diplerini yoran ve havasız bırakan topuz, at kuyruğu gibi sıkı modellerden kaçınılmalıdır. Bunlar ayrıca saçları zorlayıp kırabilir.Ayrıca saçınızın aşırı derecede döküldüğünü fark ederseniz, saçlarınız yenilenene kadar saç kurutma makinesi, düzleştirici veya saç maşası kullanmayın.

3. Nazik kullanım

Düzenli olarak uygulayacağınız baş masajları saç kökü sağlığınızı oldukça olumlu yönde etkiler. Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamaktan kaçının, saçınıza nazik davranın ve ürünleri saç yapısına nazikçe uygulayın.Uzmanlara göre saç derisi masajı , saç dökülmesinden de sorumlu olabilecek yağ bezlerini uyarıyor ve stresi azaltıyor.

4. Spor yapmak saç sağlığını destekler

Evet kulağa biraz garip geliyor ”Sporun saç sağlığıyla ne ilgisi var?” derseniz; Fiziksel aktivite vücudumuzdaki kan akışını arttırır – bu da kafa derimizi etkiler. Saç derisindeki kan daha fazla dolaşır, bu da saç köklerine daha fazla oksijen ve besin ulaşmasını sağlar. Sonuç olarak spor saç büyümesini teşvik eder.

Sporun saç sağlığı üzerindeki dolaylı bir diğer olumlu etkisi ise: Uzmanlara göre vücutta endorfinler de salınıyor. “Bu endorfinler, doğal ağrı kesiciler olarak hareket eder ve bize bir sevinç veya öfori hissi verir. Bu, saç dökülmesini önlediği için daha iyi saç büyümesine katkıda bulunan serotonin seviyelerinde bir artışa neden olabilir.