Haber Başlığı

  Şimdilerde bu gelenek yavaş yavaş körelse de bizim zamanımızda kapı kapı dolaşılır şeker toplanır sonra da bir güzel yenirdi. Uyunmazdı heyecandan sabaha kadar, tüm ev ahalisinden önce kalkılıp hazırlanılırdı.. Hey gidi heyy nerede o eski bayramlar.. Velhasıl kelam Şeker Bayramı olarak da bildiğimiz bu isim aslında şeker mi yoksa şükür mü gelin birlikte bakalım. 

Osmanlı döneminde şükür ve şeker eski harflerle şın-kef-rı yazıldığı bilinir. Asırlar boyunca Şükür olarak okunan ve bilinen bu bayram sonralarında bir hataya kurban giderek şeker olarak değişmiş ve günümüze kadar bu şekilde gelmiş. Bugünde olduğu gibi eskiden beri Ramazan nihayete erdiğinde insanlar ibadetlerini yerine getirebilmenin verdiği mutlulukla ‘Allah’a şükürler olsun, oruç ve diğer ibadetlerimizi yerine getirdik ve mübarek bir Ramazan ayını daha hayırlısı ile idrak ettik.’ derlerdi. Burada geçen şükür kelimesiyle birlikte zaman içinde Şükür Bayramından Şeker Bayramı olarak kaldığı biliniyor.

Bir diğer teori ise Osmanlı döneminde sarayın askerlere tepsi tepsi baklava göndermesi ve Ramazan sonunda gelen misafirlere tatlı ikram edilmesi ve çocukların bayram harçlıklarını alır almaz şekercilere koşmasıyla bu bayramın adının Şeker Bayramı olarak kaldığı bilinir.

Şeker ya da şükür. Şükürler olsun Bayrama kavuşturana, ibadetlerimizi yerine getirmemizi sağlayana, şükürler olsun şeker tadında bayramlar yaşatana. Sevdiklerinizle geçireceğiniz, kalabalık hissedeceğiniz nice bayramlarla.. İyi bayramlar.