Haber Başlığı
Patates kabuğunda ne var?

Tabii bir çoğumuz yanında patates kabuğunu da yiyoruz. Tutkulu bir patates severler bilir ki  fırında pişmiş patatesin, kumpirin veya biberiye patateslerinin özellikle çıtır çıtır parçalarının tadı bir ayrıdır. Bu lezzetin tadını çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir konu var! Patates kabuğu hiçbir şekilde birçok kişinin düşündüğü gibi sağlıklı bir besin kaynağı değildir. Aslında, genellikle sindirim sorunlarının nedenidir. Çünkü patates kabuğunda  bulunan toksik glikoalkaloidler sindirim sorununa yo açar.

Solanin, patates kabukları açısından özellikle zengin olan glikoalkaloidlerden biridir.

Özellikle derinin yeşil kısımları, “gözler” ve fideler toksin solaninle doludur.

Patatese, depolamaya ve olgunluğa bağlı olarak kabuk, kilogram patates başına 1.000 miligrama kadar solanin içerir. Ancak biz insanlar için hayati tehlike oluşturması için yaklaşık bir kilo soyulmamış patates yememiz gerekir.

Solanine bizim için gerçekten çok tehlikeli

Kabukta bulunan solanin daha küçük miktarlarıda ne yazık ki çeşitli şikayetlere yol açabilmektedir. Aşağıdakiler özellikle sık görülür:

  • mide rahatsızlığı
  • karın ağrısı
  • İshal
  • halsizlik

Tahrişe eğilimli hassas mideleri veya bağırsakları olan kişiler bazen patates kabuğundaki maddelere özellikle hassas tepki verirler. Bu semptomlar genellikle yaklaşık sekiz saat sonra azalsa da, bu süre zarfında hazımsızlık hala rahatsız edicidir.

Patatesleri doğru şekilde saklayın ve hazırlayın

Patates yedikten sonra olası rahatsızlıklardan kaçınmak istiyorsanız, güvenli tarafta olmak için kabuğundan kaçınmalısınız. Patatesin kabuğunu iyice çıkarın ve geniş göz alanlarını, fideleri ve yeşil alanları kesin. Özellikle fideler ve büyüdükleri gözler solaninle doludur.

Ayrıca depolama söz konusu olduğunda birkaç şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Işığa ve ısıya maruz kalma, patates kabuğundaki solanin içeriğini artırır.

Bu nedenle patatesler karanlık, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Bir kiler veya mutfak dolabı idealdir.

Ayrıca buzdolabı işinizi görecektir ama buradaki iklim çok nemlidir, bu nedenle patateslwer bazen daha hızlı çürür.