Haber Başlığı

Cilt bakım dünyasında son dönemde adını sıkça duyduğumuz bir trend var: “slugging”! Peki, bu ne demek derseniz, hemen açıklayalım.

Slugging, cildi nemlendirme ve koruma amacıyla petrol jölesi gibi yoğun bir ürünle kaplama tekniğini ifade ediyor. Adını “slug” yani sümüksü hayvanlardan alsa da, aslında bu teknik, cildinizi nemlendirme ve koruma konusunda mucizevi sonuçlar vaat ediyor.

Nasıl yapılıyor?

Öncelikle, cildinizi temizleyip nemlendirici bir ürün sürüyorsunuz. Ardından, cildinizin tamamına petrol jölesi veya vazelin gibi yoğun bir ürünü ince bir tabaka halinde sürüyorsunuz.

Bu tabaka, cildinizin nemini içerde hapsederken, dışarıdan gelebilecek zararlı etkenlere karşı da bir bariyer oluşturuyor. Sabah uyandığınızda ise yumuşacık ve nemli bir cilde sahip oluyorsunuz. En iyisi de bakım rutininizde değişiklik gerektirmemesi!

Tabii ki, her cilt tipine uygun olmayabilir. Özellikle yağlı ciltlerde tıkanıklık ve sivilce oluşumunu artırabileceği düşünülüyor.

Ancak, kuru ciltlerde ve özellikle kış aylarında slugging, cildinizin kurumasını önlemek ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için harika bir seçenek olabilir.

Herkesin cildi farklı olduğundan cilt bakımında birçok deneme yanılma yapılır, uygun ürün ve teknik kişi için bu şekilde bulunur. Dikkatli olmakta ise her zaman fayda vardır. Kaşıntı, yanma, sivilce çoğalımı gibi durumlarına karşı tetikte olmalısınız.