Haber Başlığı

Papatya, iyileştirici esansiyel yağlar barındırır, alfa-bisabolol ve matrisin buharla kombinasyon halinde müthiş bir etkiye sahiptir.

Papatyanın içinde bulunan şifalı yağlar bronşlardan dışarı verildiğinden ve orada yeni oluşumlar oluştuğundan, tıkalı sinüsler, boğaz ağrısı ve baş ağrıları 10 dakikalık bir inhalasyonla giderilebilir.

Papatya çayı, sindirim ve adet sorunlarına yardımcı olur

Narin çiçekleri olan şifalı bitki aynı zamanda bir çay olarak da kendini kanıtlamıştır: Alfa-bisabolol ve matricin emildiği için mide yanması, mide mukozasının iltihaplanması veya mide ülserleri, şişkinlik, karın krampları veya ishal gibi mide bağırsak şikayetlerini yatıştırır ve rahatlatır.

Buna ek olarak, gastrointestinal sistem yolu ve kısmen böbrekler yoluyla atılır.

Papatya tıpta “kadın bitkisi” olarak da bilinir; adet sancılarını gidermek için kullanılır.

Yağlar veya tentürler iltihabı azaltır

Seyreltilmiş papatya tentürleri ayrıca diş eti iltihabı ve kanser yaraları gibi ağız ve boğazdaki iltihaplanmayı hafifletir.

Papatya ruh üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir

Uzmanlar araştırmalarında papatyanın içindeki maddelerin anksiyolitik ilaçlarla aynı beyin bölgelerini ve sinir sistemini etkilediğini bulmuşlardır.

Böylece şifalı bitki, sinirlilik ve uykusuzluk üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir.

Neredeyse hiç yan etkisi yok

Küçük güçlü çiçeğin neredeyse hiç yan etkisi yoktur; sadece papatya ailesinden alerjisi olanlar dikkatli olmalı çünkü o zaman papatya cilt tahrişine neden olabilir. Bazen gözlerde kaşıntı da olur.