Haber Başlığı

Aralık 2019 tarihinden bu yana tüm dünya genelinde yaşamı büyük ölçüde kısıtlayan Covid-19 pandemisi, milyonlarca çalışanı mesailerini evden sürdürmek durumunda bıraktı. Evden çalışma sisteminin pek çok kurumca kalıcı hale getirildiği gözlenirken bir yılı aşkın bir süredir devam eden bu zorlu süreçte evden çalışanların moral seviyeleri ve motivasyonlarında kayıplar görülebiliyor.  Tükenmişlik hissi ve yaşanan motivasyon düşüklüğünün nedenlerinin başında sürekli olarak aynı döngü içinde olmanın geldiğini belirten Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, “Sürekli evde olmak kişilere sürekli aynı günü yaşıyorlarmış gibi hissettirebilir, rutinler önemlidir ama rutine sıkı sıkıya bağlı olmak bulundukları ortamdan çıkamayan bireylerde isteksizlik görülmesine neden olabilir” dedi.

“Dışarıdan beklemeyin, gücü içinizde arayın”

Evden çalışanların kendilerine ait bir çalışma ortamı olması ve kişinin bu ortamı kendisine iyi gelecek şekilde düzenlemesinin önemli olduğunu belirten Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, mesaisini evden sürdürenlere şu önerilerde bulundu: “Masanın aynı yerinde çalışmak yerine farklı yerlerinde oturabilirsiniz. Evin farklı yerlerinde çalışabilirsiniz. Yatarak ya da kucakta bilgisayar şeklinde çalışılmamalı. Her sabah aynı saatte kalkmak oldukça önemli. Beslenmenize ve uykunuza dikkat etmeniz motivasyon yolundaki en önemli adımlar. Bu noktada herkes dışarıdan bir itici gücün gelip kendisini harekete geçirmesini bekler ama asıl güç kişinin içindedir. Hangi ruh halindeyseniz bunu fark edin ve bu size iyi gelmiyorsa neleri değiştirebilirsiniz ona bakın.”

“Çalışma planınızı evdekilerle paylaşın, molalar verin”

Evden çalışmada motivasyon için planlamanın oldukça önemli olduğunu dile getiren Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, “İşleri sıraya koyun ve böl ve yönet taktiğini uygulayın. Tek seferde kocaman bir listedeki işleri bir günde bitiremezsiniz. Teslim tarihlerine göre işleri acil ve önem derecesine göre sıralamak yardımcı olacaktır. Kişinin dikkatini dağıtan unsurları fark etmesi önemli. Herkes farklı ortamlarda çalışırken rahattır. Siz hangi ortamda daha iyi çalışırsınız bunu fark edin ve çalışma ortamınızı ona göre düzenleyin” şeklinde konuştu. Aynı evde çalışan ve okuyan birden fazla kişi varsa evdeki herkesin çalışma planlarını evde yaşayan diğer bireylerle paylaşması gerektiğine dikkat çeken Kurşun, “Hepimiz çok benzer süreçlerden geçiyoruz bu nedenle kişilerin birbirlerine karşı anlayışlı ve sakin bir şekilde yaklaşması önemli. Aralarda mutlaka hava alın, cam açın, balkonu olanlar zaman zaman orada çalışabilir. Evde hareket alanımız kısıtlanmış olsa da egzersizi ihmal etmemek gerek. Burada ailece 10-15 dakikalık hareket zamanı yaratılabilir. Masa başında çalışırken mutlaka esneme egzersizlerini yapmak önemli. Oturma pozisyonunuza dikkat edin. Sürekli aynı şekilde çalışmak bedensel ağrılara neden olur bu da kişinin çalışmak için kendini daha isteksiz hissetmesine yol açabilir. Molalarda size iyi gelecek şeyler yapın” tavsiyelerinde bulundu.