Haber Başlığı

  Ödem kılcal damarların sıvı sızdırmasıyla oluşur. Özellikle karaciğer, kalp, böbrek hastalarında ortaya çıkan ödem vücuttaki fazla sıvıyı tutan tuzun vücuttan atılamamasından oluşur. Peki birçoğumuzun ortak sorunu olan ödem vücuttan atmak için hangi besinleri tüketmeliyiz gelin birlikte bakalım.

Yoğurt

Yoğurt denince akla ilk gelen çeşit çeşit detoks tarifleri geliyor. Yoğurt toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olurken aynı zamanda içerisinde bulunan probiyotikler sayesinden bağışıklığımızı güçlendiriyor. Sabahları içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın eklediğiniz yoğurdun düzenli kullanımını sağlayabilirseniz ödemlerden kısa sürede kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz böbrek temizliğine en iyi gelen besinlerdendir. Sabah kahvaltı da birkaç dal maydanoz yiyebilir, su şişenize ekleyebilir ya da saplarını kaynatıp çay şeklinde içebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini yaptığınızda şişkinliğinizin azaldığını hissedeceksiniz.

Kayısı

Tam anlamıyla potasyum deposu olan kayısı sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur bu sayede ödem atmada da etkilidir. Günde 3-4 taze kayısı yemek ya da bir miktar kuru kayısıyı kaynatıp suyunu içmek ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

Salatalık

Zengin su içeriğiyle vücudun ihtiyacı olan suyu sağlıyor ve aynı zamanda sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlıyor. İçme suyunuza dilimlenmiş salata ekleyip biraz bekledikten sonra içerseniz faydasını görebilirsiniz. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği de bulunan salatalığı ister suyunu sıkarak isterseniz dilimleyerek tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı

Yaz geldi, kirazlar tezgahlarda yerini almaya başladı. Hazır kirazlar da çıkmaya başlamışken aman saplarını çöpe atmayalım. Kiraz saplarını ayırıp kaynatıp çayını içerseniz hazmı kolaylaştırır ve şişkinliği azaltır. Her gün bir bardak kiraz sapı çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz.