Haber Başlığı

Genel olarak çoğu insanın zihninde ''Para varsa mutluluk vardır'' algısı vardır fakat durum her zaman öyle olmuyor. Huzurlu ve mutlu bir yuva arayanlar ya da isteyenler için daha fazlası gerekiyor. Mutlu evlilik için bazı şeylere dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Psikolog Burcu Teker, anahtar kavramları tek tek anlattı.

Sevgi

Mutlu bir evlilik için sevgi ve saygı çok önemli. Sevgi zaman zaman azalabilen artabilen bir duygu. Sevgimizi her zaman yoğun yaşamak istiyorsak eğer bunun için çaba harcamamız lazım. ''Eşini seviyor musun? Seviyorsundur elbet, peki bunu belli edebiliyor musun?'' Bazı insanlar çok fazla sevgisini belli edemediğini, gösteremediğini ve hatta içine kapanık biri olduklarını söyler.

Bunu kabul etmediğini söyleyen Psk. Burcu Teker, mutlaka sevginizi belli etmek için yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu, kullandığınız cümleler ve seçtiğiniz sözcüklerle sevginizi belli edebileceğinizi aynı zamanda yaptığınız davranışlarla da bunu karşı tarafa hissettirebileceğinizi dile getirdi. Sevginiz için emek harcayın. Ona küçük sürprizler yapabilirsiniz, tatil planları yapabilirsiniz hoşunuza giden veya onun hoşuna gidebilecek şeyler alabilirsiniz. 

Saygı

Saygı bir ilişkinin temelini oluşturacağından çok önemli bir yapı taşıdır. Saygı duymadığın, görmediğin birini sevemezsin. Bazen çiftler birbirlerine ne kadar kırdıklarını farkedemiyor olabiliyor. Çok fazla yıkıcı eleştiride bulunuyor. Eleştiri yapıcı ise bu kişinin gelişimini sağlar eğer yıkıcı ve küçümseyiciyse bu kişinin özgüvenini zedeler. Tartışmaların olduğu, hakaretler içeren ve kırıcı sözlerin olduğu bir evlilikte yetişen çocuklar sizden bu davranışı öğrenecektir ve dışarıdaki hayata da bunları aktaracaktır. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için birbirinize karşı çok anlayışlı olmalısınız.

Dışarıya karşı nasıl saygılıysanız çalıştığınız ortamda veya üstlerinize karşı sosyal hayatında nasıl davranıyorsanız eşinize karşı da öyle davranmalısınız. Çünkü o senin hayat arkadaşın siz aynı gemidesiniz, yol arkadaşlığı yapıyorsunuz. Güzel bir evlilikte saygı çok önemli. Bazen büyük bir aşk ve tutkuyla evleniliyor ama ilişkide saygı pek yok. Her şeye karışılıyor, kişinin özel alanlarına saygı duyulmuyor. Karşımızdakiyle her konuda aynı fikirde olamayabiliriz, bu mümkün değil ama saygı duymalıyız.

Hoşgörü

Her evlilikte mutlaka tartışmalar olur, çatışmalar yaşarsınız. İki farklı karaktersiniz ve farklı görüşleriniz olabilir. Bu konuda öncelikle şunu bilmelisiniz, bir konuda uzlaşmak zorunda değilsiniz. Her konuyu uzlaşarak çözemezsiniz. Önemli olan tatrışmayı yönetebilmek. Tartışmalarınızda birbirinizi suçlamayın, aşağılamayın ya da hor görmeyin. Eğer sen konunun çözülmesini istiyorsan ve eşini suçluyorsan konu çözülmeyecek. Çünkü o sadece kendini savunacak. Ne birbirinizi ne duygularınızı aşağılamayın. ''Yani bunu mu kafana taktın? Başka bir şey yok muydu? Bunu bir türlü aşamıyorsun'' şeklinde değil.

Ona hissettiren şeyler çok fazla olabilir, kendini çok kötü hissediyor olabilir. O yüzden onu aşağılamak yerine anlamaya, empati kurmaya çalışın. Örneğin, çok önemli bir konuda tartışıyorsunuz ve bir türlü sonuca ulaşamıyorsunuz, duygularınız çok yükseldi ve çok öfkelendiniz, gerekirse ara verin. Çıkın bir yürüyüş yapın, koşun, bir su için bir şey yapın ya da kendinize bir kahve demleyin ama mutlaka bir ara verin, uzaklaşın. Çok öfkelendiğimizde doğru düşünemeyiz ve yanlış sözler söyleyebilir ya da kararlar alabilirsiniz. Ara vermekte fayda var. Gerekirse 2 saat sonra gerekirse 1 gün sonra aynı konuyu çözmeye çalışın ama uzlaşmak için değil bir çözüm üretebilmek için. 

Cinsel hayat

Cinselliği bir evlilikten çıkarırsak birbirini seven 2 ev arkadaşı kalır sadece. Cinsel hayatınız çok önemli, güzel ve tatmin edici bir cinsel hayatınız olması evliliğinizi de etkileyecektir. Eğer cinsellikle alakalı problemler yaşıyorsanız hatta bazen olabiliyor çiftler birbirini üzmemek için kendilerini de çok yıpratıyorlar, bu konuda destek alabilirsiniz. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa cinsel hayatınız monotonlaşmışsa bu durumu değiştirmek için özen gösterin.

Bazen çiftler cinselliği çok fazla önemsemeyip onu sanki bir görevmiş gibi görebiliyor ve birbirlerine çok fazla yanaşmıyor. Cinsel hayatınızı aktifleştirmek için flörtleşmeye çalışın. Nasıl sevgiliyken flörtleşiliyorsa evin içinde de evliliğiniz içinde flörtleşin. Birbirnize yakın temasta bulunun, sarılın. Birbirinize sarılmal bağlılığınızı arttıracaktır. O yüzden yakın temasta olun. Birbirinize sarılın ve flörtleşin.

Arkadaş olun

Mutlu evliliklerin ortak özelliklerinden biri de çiftlerin arkadaş olabilmesidir. Çiftler birbirleriyle yakın arkadaş gibiler. Nasıl arkadaşlarımızla vakit geçirirken çok eğleniriz, sohbet etmekten çok keyif alırız, evliliğimizde de bu böyle olmalıdır. Çiftler bazen ''Bizim çok konuşacak bir konumuz yok. Nedense herkes eve geldiğinde kendi telefonuyla ilgileniyor. Çok fazla sohbet edecek bir konu bulamıyoruz.'' Eğer sende de böyleyse, eşinle sohbet üretecek konu bulamıyorsan mutlaka bir şey bulabilirsin. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay, izlediğin bir videoyu, bir filmi ya da  okuduğun bir kitabı eşinle paylaşabilirsin. Eğer o an bir şeyle ilgileniyorsa örneğin, elinde telefon varken heyecanla bir şey anlatmaya gidiyorsun ama o telefonla ilgilenmeye devam ediyor ve seninde hevesin kaçıyor geri dönüyorsun, bunu yapma.

Yanına git, ''Beni dinle, sana bir şey anlatacağım farklı bir şey öğrendim'' de. Seni dinlediğinde ona sorular sor yani onu da paylaşıma dahil et, o da seninle bir şeyler paylaşsın. Bir süre sonra bu alışkanlık haline gelecek ve birbirinizle daha fazla iletişim kuracaksınız. Mutlaka ikinizinde hoşuna gidecek ortak yapabileceğiniz bir şeyler vardır, bunları keşfedin ve yapın. Beraber yürüyüşe çıkmak bile bir etkinliktir. Eşinizin hoşlandığı fakat sizin hoşalanmadığınız şeyler varsa bunlara bir şans verin. En azından deneyin belki hoşunuza gider belki seversiniz. Burada amaç beraber daha fazla şey paylaşmak, daha fazla anı biriktirmek. Eğer arkadaş gibi olursanız birlikte daha fazla vakit geçirirseniz daha mutlu bir evliliğiniz olacaktır.

Fedakarlık

Fedakarlık evlilik için çok önemli zaman zaman fedakarlık yapmak zorundasın. Burada dikkat etmen gereken şey şu, çok fazla fedakarlık iyi değil, zarar verir. Eğer atılması gereken 10 adım varsa 5 eşin 5 de sen atmalısın. Sen ona daha fazla giderken, o sana daha az gelirse bir süre sonra ona sunduğun bu fırsat bu güzellik senin görevin haline gelir ve sen kendini çok fazla yıpratırsın, hep kendinden vermiş olursun. Eşinin buna alışması, sürekli senin yapmış olduğun fedakarlıklar görevinmiş gibi görünmesi ilişkinize zarar verecektir o yüzden buna özen göster ve çok fazla kendinden ödün verme. Önemli olan karşıklı birbirinize fedakarlık yapmanız.

Olumlu yönlerinize odaklanın

Birbirinizin olumsuz yönlerine eksiklerine odaklanmayın, güzelliki ortaya çıkarmaya çalışın. Mutlaka herkesin eksik bulduğu, keşke daha güzel olsa dediği yönleri, karakter özellikleri vardır. Ama bunlar yerine daha güzel olan yönlerinize odaklanmaya özen gösterin. Mutlaka eşinizde gördüğünüz daha güzel yönler de vardır. Bunları pekiştirmek için ona da söyleyin.

Bazen biz güzelliklere çabuk alışırız. O yüzden bunları kendimize hatırlatmamız gerekir. Örneğin eşiniz çok anlayışlı ve sabırlıdır, ona bunu dile getirebilirsiniz. ''Senin bu sabırlı tavrın, anlayışlı olman beni çok mutlu ediyor'' şeklinde onunla da bunu paylaşabilirsiniz. O yüzden eksikleri bulmak yerine güzel tarafları yüceltmeye çalışın.

Her evlilik sevgiyle başlar. Bazen çıkmaz yollara girebiliriz, problemlerle karşılaşabiliriz. Eğer bunları çözmekte zorlanırsanız bu konuda uzman desteği almaktan çekinmeyin. Problemleriniz çok büyümeden önlem almak için bir destek alırsanız, daha kolay çözersiniz. Bazen karşımızdaki sorun çok büyükmüş gibi gözükür, aslında o kadar büyük değildir, biz onu çok büyütürüz. Bu yüzden bu konuda destek almakta fayda var.

Psikolog Burcu Teker