Haber Başlığı

İçerdikleri antioksidanlar ile oldukça faydalı olan mor meyve ve sebzeler, bu özellikleri ile kan dolaşımı sisteminin düzenli akışında önemli rol oynuyor. Aynı zamanda bağışıklık güçlendirmek, kalp hastalıklarına karşı korumak ve zihinsel aktiviteleri etkili tutmak adına sıklıkla tüketmek büyük önem arz ediyor.

İşte mor meyve ve sebzelerin faydaları…

Kırmızı hindiba: Karışık salataların vazgeçilmezi olan bitki, C ve K vitamini için iyi bir kaynak. Hafif acı tadı olan hindiba, sindirime de yardımcı olur ve kalp sağlığını iyileştirir.

Patlıcan: Lif dolu patlıcanın kolesterole olumlu etkisi olduğu biliniyor. Vücutta doku sıvılarında biriken ödemi atmaya ve aynı zamanda idrarı söktürmede de önemli bir besin kaynağıdır.

Pancar: Çok sayıda vitamin ve mineralin kaynağı olan pancar, çiğ haldeyken özellikle folik asit ve manganez bakımından zengin bir bitki. Kan basıncını dengelediği bilinen pancarın suyu, çorbası, fırınlanmış hali, salatası ve turşusu sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

İncir: İçerdiği vitamin, mineral ve liflerle yararlı besinler arasında yer alan incir, kalp hastalıkları, sindirim problemleri ve yüksek tansiyona iyi geldiği biliniyor. Yaş ve kuru halde de tüketilebilen incirin alzheimer riskini de azaltıyor.