Haber Başlığı

Kulak kıkırdağını delip küpe takma trendi son zamanlarda yaygın olsa da, bu modanın sağlık riskleri unutulmamalıdır.

Kıkırdak küpeleri popüler olduğu için son zamanlarda sağlık kuruluşları dışında, kuyumcular ve mücevher mağazalarında da kıkırdak delinmeye başlandığını görmekteyiz.

Ancak her yer, sağlık kuruluşları kadar steril olmayabilir. Bu nedenle, sadece farklı görünmek için sağlığınızı riske atmamak için mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurmalısınız.

kulak kıkırdağını deldirirken nelere dikkat etmelisiniz?

Günümüzde kulak kıkırdağınızı delmenizi sağlayabilecek birçok yer bulunmaktadır, ancak bu işlemi alelade bir yerde yaptırmak yoldukça yanlış bir tercihtir. Kıkırdak delme işlemi, enfeksiyon riski ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, kullanılan aletlerin kesinlikle steril olduğundan emin olunmalıdır.

Kronik sağlık sorunlarına sahipseniz, örneğin pıhtılaşma sorunu, kalp rahatsızlığı, nörolojik hastalıklar veya diyabet gibi, kulak kıkırdağınızı delmekten kaçınmak daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Bu nedenle, kulak kıkırdağınızı delmeden önce mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Aksi takdirde, sadece farklı görünmek uğruna, AIDS gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kulak kıkırdağını deldirme işleminin sağlığa etkileri nelerdir?

Kulak kıkırdağını küpelerle süslemek son zamanlarda kadınlar arasında oldukça popüler bir moda akımıdır. Ancak kulak kıkırdağı hassas bir dokuya sahip olduğundan, delme işlemi sırasında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Bu sağlık sorunları şunlar olabilir:

Kıkırdak delindikten sonra yoğun kanama meydana gelebilir ve kanamayı kontrol etmek zor olabilir. Kıkırdak, etli kısmına göre daha hassas olduğundan kanama daha şiddetli olabilir ve iyileşme süreci daha uzun sürebilir.

Bu işlem nedeniyle üst kulak enfeksiyonu riski vardır. Enfeksiyonun belirtileri arasında kızarıklık, iltihaplı akıntı ve ağrı bulunur. Bu durumu hafife almamalı ve doktor gözetiminde antibiyotik tedavisi görmelisiniz; çünkü enfeksiyonun iyileşme süreci uzun olabilir.

Kulak kıkırdağınızı delerken bakteriyel enfeksiyon riski taşırsınız. Pseudomonas adı verilen bu enfeksiyon, yüksek ateş ve kıkırdak deformasyonu gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Bu enfeksiyondan kurtulmak için hastanede tedavi görmek gerekebilir ve bu tedavi süreci uzun ve zorlu olabilir.