Haber Başlığı

Her yıl düzenlenen ve bu sene 11’incisinin gerçekleştirildiği Mobil Fotoğraf Ödüllerine, her sene olduğu gibi bu sene de yoğun ilgiyle karşılandı.  

90 ülkenden 5 bin 500’ün üzerinde fotoğrafın olduğu yarışmanın sonuçları belli oldu. Yalnızca akıllı telefon ve tablet ile çekilen fotoğraflar dikkate alınırken yarışmanın kazananı Şanghaylı fotoğrafçı Liu KunKun oldu.  

Birbirinden güzel ve bizi dinginlikle karşılayan fotoğraflar oldukça beğeni topladı. Hadi gelin bu eşsiz fotoğraflara birlikte göz atalım.  Bazen kazanmak için renk gerekir.

YARIŞMAYI KAZANAN FOTOĞRAF

Yarışmanın kazananı olan Liu KunKun’un portföyündeki bu renkli fotoğraf listeye girdi.

KunKun fotoğrafları ile ilgili, “Manzaranın orijinal düzenini bozmaya ve ardından yeni soyut görüntüleri ifade etmek ve fotoğrafın sınırlarını keşfetmek için basit bir görsel dille yeniden yığmaya ve yeniden düzenlemeye çalışıyorum” diye konuştu.

 

Fotoğrafçı Wendy Bauer, bu kareyi Avustralya’nın batısındaki Kimberly Sahili üzerinden yaptığı bir uçuş sırasında çekti.

Manzara ve Yaban Hayatı kategorisinde kısa listeye giren resim, kıyı şeridinin dolambaçlı nehirlerini, saklı koylarını ve bozulmamış vahşi doğayı kuş bakışı olarak sunuyor.

‘Kamçatka’nın Mistik Dünyası’ adlı fotoğraf Rina Gromova tarafından çekilen ve Manzara ve Yaban Hayatı kategorisinde listeye girdi.

Gromova, Rusya’nın uzak doğusundaki buzlu Kamçatka Yarımadası’ndaki Klyuchevskaya yanardağının hakim zirvesini, merceksi bir ‘UFO’ bulutuyla yakalıyor.

Bir kayanın kenarına tünemiş bu figür, Carlos Martinez tarafından şekilde çekilmiş. Çektiği fotoğraf ile bize farklı bir bakış açısı kazandırıyor.Siluet kategorisinde kısa listeye giren karamsar fotoğrafın adı ‘Dünyanın Sonu’.

Carlos Martinez’in listedeki ikinci çalışması olan  ‘Sonbahara Açılan Kapı’ başlıklı bu rüya gibi fotoğraf, ağaçlar arasında yürüme hevesi uyandıran bu fotoğraf Seyahat ve Ulaşım kategorisinde kısa listeye kaldı.

Almanya’da sisle kaplı Lichtenstein Kalesi ve neo-Gotik mimarisi, fotoğrafçı Mariko Klug’un fotoğrafına konu oldu. ufaktan içimizi ürperten bu büyüleyici fotoğraf, Seyahat ve Ulaşım kategorisinde kısa listeye alındı.

Fotoğrafçı Kelley Dallas, Colorado’daki Great Sand Dunes Ulusal Parkı’nda bir yürüyüş sırasında bu çarpıcı fotoğrafı çekti. Fotoğraf, Manzara kategorisinde kısa listeye alındı.

Bu canlı gökkuşağı, Arizona merkezli fotoğrafçı Joseph Cyr tarafından çekildi ve Manzara ve Yaban Hayatı kategorisinde kısa listeye alındı.Etkileyici fotoğraf, saguaro kaktüslerinin vahşi doğada büyüdüğü dünyadaki tek yer olan Sonoran Çölü’nde çekildi.

Joseph Cyr tarafından listeye giren ikinci fotoğraf ‘Sentinels in the Snow’ Arizona, Saguaro Ulusal Parkı’nda çekildi ve Peyzaj ve Yaban Hayatı kategorisinde kısa listeye alındı.

Bu fotoğrafta Garrine Tsang, Yosemite Ulusal Parkı’nın nefes kesici bir manzarasını sunuyor.Kanada merkezli fotoğrafçı, vadinin üzerinden akan doğal ışığı yakalarken, bu fotoğraf Siyah Beyaz kategorisinde kısa listeye girdi.

Fotoğrafçı Zhengjie Wu’nun ‘Metropolis’ başlıklı fotoğrafı, yayılan şehrin bunaltıcı havası konu alınırken, Mimarlık / Tasarım / Natürmort kategorisinde kısa listeye alındı.

Yarla Dağı, Tibet mitolojisinde önemli bir rol oynuyor ve Çin merkezli fotoğrafçı Chen Ma, onu tüm mistik ihtişamıyla burada yakalıyor. Bu çarpıcı resim Siyah Beyaz kategorisinde kısa listeye alındı.

Leonardo Prenol’un “Sis ve Güneş Işınları” başlıklı bu nefes kesici Manzara ve Yaban Hayatı kısa listeye alınmış resminde parıldayan ışıklar yapraklı dalları delip geçiyor.

Irina Tsernjak, Manzara ve Yaban Hayatı kategorisinde finale kalan ‘Güzellik ve Güç’ başlıklı fotoğrafla jüriyi etkilemeyi başardı.

Emma Mullan’ın bu Seyahat ve Ulaşım kısa listeye alınmış fotoğrafında, İrlanda’daki Ballyvoyle Tüneli’nin ağzından cesur bir bisikletçi çıkıyor.1878’de inşa edilen eski demiryolu tüneli, Waterford’dan Dungarvan’a 46 kilometrelik bisiklet yoluyla biliniyor.

Kaliforniya merkezli fotoğrafçı John Nieto, bu mükemmel zamanlamalı çekimi San Francisco’nun çatıları arasında yaptı.‘Destination Moon Ring’ adlı fotoğraf, Siyah Beyaz kategorisinde kısa listeye girdi.

Manzara ve Yaban Hayatı kategorisinde kısa listeye kalan ve Anndrea Lewis tarafından ‘Şelalenin Arkasında Yolculuk‘ adlı fotoğraf, dünyanın en ünlü şelalesi olan Niagara Şelalesi’nin kışın geldiği hali gözler önüne seriyor.

Julio Lucas, Colorado’daki Rocky Mountain National Park’ta yürüyüş yaparken yemyeşil vahşi doğanın bu fotoğrafını çekti.‘Mutlu Yer’ başlıklı Lucas, fotoğraf ile ilgili bunun ‘bir an önce geri döneceği bir yer’ olduğunu söyledi.

Yalnız bir ağaç, Viki Murray’in ‘The Road Home’ adlı bu sade görüntüsünde bir etki yaratırken, fotoğraf Siyah Beyaz kategorisinde kısa listeye kaldı.