Haber Başlığı

Mısır Turizm ve Antik Eserler Bakanlığı, Mısır bilimci Zahi Hawass başkanlığındaki bir arkeolog ekibi tarafından yapılan “büyük keşifte” Kraliçe Naert’in cenaze tapınağının yanı sıra 50’den fazla lahitin ortaya çıkarıldığını duyurdu.

Milattan önce 16. ve 11. yüzyıllar arasında hüküm süren Yeni Krallık dönemine (M.Ö. 1550-1069) tarihlenen ahşap lahitlerin, 10 ile 12 metre derinliğe sahip 52 gömü kuyusunda bulunduğu açıklandı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

Onlarca piramide, antik manastıra ev sahipliği yapan Saqqara, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.  Eski Mısır başkenti Memphis'te yer alan nekroplde Kasım ayında 100'den fazla sağlam lahit keşfedilmişti.

Hawass,  yapılan son keşfin ide Yeni Krallık döneminde Saqqara tarihine yeni bir ışık tutacağını  söyledi. Buluntu, dönemin altıncı hanedanının ilk firavunu olan Kral Teti'nin gömüldüğü piramidin yakınında yapıldı. Hawass, keşifte Kral Teti'nin eşi Kraliçe Naert'in cenaze tapınağının yanı sıra tuğladan yapılmış üç ambarın da da arkeolojik sit alanında bulunduğunu belirtti.

50’den fazla lahit bulundu

Bununla brilikte Hawass, eski tanrı heykellerinin yanında ortaya çıkan mühürlü ahşap tabutların 2 bin 500 yıldan daha eski bir tarihe sahip olduğunu ifade etti. Lahitlerin geç dönem ve antik Mısır’ın Ptolemai döneminin üst düzey yetkililerine ait olduğu düşünülüyor.

Öte yandan Mısır, son arkeolojik keşiflerin, 2011’deki iç ayaklanmalarından yeni tip corona virüs pandemsine kadar bir dizi faktör nedeniyle duraksayan  turizmi teşvik edebileceğini umuyor. Mısır’da hükümet, defalarca gecikmeden sonra, bu yılın ilerleyen zamanlarında Gize platosunda yeni bir müze (Büyük Mısır Müzesi) açmayı planlıyor.