Haber Başlığı

Evet, neredeyse her gün saçınıza temas ettirdiğiniz bu aletleri temizlemeyi ihmal ederseniz, muhtemelen saçınıza tekrar kir bulaştırırsınız ve banyodan yeni çıkmış haliyle tertemiz saçlarınızı hiç olmadığı kadar hızlı kirletirsiniz.

Yeni temizlenmiş olduğunuz saçlarınızın kirli kalıntılarla ağırlaşmamasını sağlamanın anahtarı, her gün kullandığınız aletleri yıkamaktır. Taraklarımızı ya da fırçalarımızı ne sıklıkta temizlememiz gerektiğine ve ne sıklıkta değiştirmemiz gerektiğine ilişkin ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edin.

Taraklar ve fırçalar ne sıklıkla temizlenmeli?

Uzmanlar saç fırçaları ya da taraklar olsun saçınıza sürdüğünüz her aletin en az ayda 1 defa temizlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Tavsiye edilen ise kesinlikle birden fazla. Makyaj fırçalarının ne sıklıkla temizlenmesi gerektiğini bilmeyen yoktur, özenle tek tek mikroplarından arındırırız hatta özel yıkama taktiklerimiz bile vardır dimi?

Oysa yüzümüz bu kadar değerliyken saçlarımızı neden yıkamak ve beslemekle yetiniyoruz, aynı özeni saç fırçalarımız da hak etmiyor mu? Bence hepimiz eksiğimizi gördük…

Ayrıca kirli fırçalar birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Fırçanın üzerinde çok miktarda saç ve kir, toz birikebilir hatta mayalar için mükemmel bir üreme noktası haline gelebilir. Bu da ciltte tahrişe, şişmeye, bazı kepek türlerine ve ileri boyutta saç köklerinin tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Bu arada çok fazla ağır ve yağ bazlı ürün kullanıyorsanız uzmanlar bu temizliklerin bile yeterli gelemeyeceği konusunda uyardı. Bu nedenle kullandığınız ürünlere ve içeriklerine çok dikkat edin. Saçınızı taradıktan ya da şekil verdikten sonra fırçanızda kalan kalıntıları almak için zaman ayırın.

Saç aletlerini temizlemek için ne kullanılmalı?

Tarak ve fırçalarınızın temizliği için özel bir temizleyici almanıza hiç gerek yok. Sabun tercih edebilirsiniz ama yine en iyi seçenek şampuanınız olacaktır. Hatta arındırıcı bir şampuan çok daha iyi bir tercih olacaktır. Çünkü bu şampuan yağlı kalıntıları ve birikintileri kesmek için birebirdir. Daha da iyi bir temizlik olsun olmuşken diyorsanız da şampuanınıza kabartma tozu ekleyebilirsiniz.

Saç fırçası nasıl temizlenir?
  • Temizlemeye başlamadan önce fırçanızın üzerindeki kıl tüy ne varsa, onları elinizle veya bir tarak yardımıyla toplayın.
  • Küçük bir kabı sıcak suyla doldurun ve bir yemek kaşığı şampuan ile kabartma tozu ekleyin.
  • Fırçaları solüsyona daldırın ve en az yarım saat bekletin.
  • Daha sonra durulayın ve kurumaya bırakın.

Bu işlemi adım adım taraklar için de yapabilirsiniz.

Fırça ne zaman değiştirilmeli?

Fırçanızı gözden çıkarmanın vaktinin geldiğini, fırçanın kıllarındaki birikintiyi çıkarmanın neredeyse imkansız olduğunu fark ettiğiniz zaman anlayabilirsiniz. İyi bakılmış ve temizlenmiş bir fırçaya sahipseniz eğer yıllarca kullanabilmeniz de mümkün tabii.

Değiştirme konusunda emin değilseniz fırçanın kıllarına daha dikkatli bakın, kıllar erimiş ve ayrık görünmeye başladıysa elden çıkarma zamanı gelmiş demektir.