Haber Başlığı

Meme estetiği kadınların kimi zaman sağlık nedeniyle kimi zaman ise estetik kaygılarla tercih ettikleri prosedürlerdir. Evrensel güzellik anlayışı birçok kadının dolgun, dik ve güzel göğüslere sahip olmayı istemesine neden olur. Bu durum dünya genelinde kadınlar arasında en çok ilgi gösterilen estetik prosedürlerin meme estetiği ameliyatları olmasının da en büyük nedeni olarak kabul edilir. Meme estetiği ameliyatları meme şeklinin ya da boyutunun iyileştirilmesi amacına yönelik olarak meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme şeklinde uygulanabilir. Meme estetiği ameliyatları kadınların estetik kaygılarının giderilmesinin yanı sıra yaşam konforlarının ve öz güvenlerinin artmasında da önemli bir rol üstlenir.

Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak farklı tekniklerle uygulanan meme estetiği ameliyatları; kadınların memelerinin normal kabul edilenden daha küçük ya da daha büyük olduğu durumlarda uygulanabilir. Memelerde sarkma ve şekil bozukluğu olduğu durumlarda da meme estetiği ameliyatlarına başvurulabilir. Uygulanacak olan ameliyat ve teknik hastanın ihtiyacına, beklentisine, memelerin boyutuna, sarkma ve şekil bozukluğu olup olmadığına ve benzer faktörlere göre hasta özelinde belirlenir.

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle daha ileri yaşlarda tercih ediliyor

Daha sağlıklı ve daha güzel bir görünümü hedefleyen meme estetiği ameliyatı planlamaları en iyi sonuçların alınabilmesi için kişi özelinde yapılır. Bu sayede en doğru tedavinin uygulanması sonucunda hastanın vücudundaki estetik sorunların giderilmesi ve potansiyel güzelliğin ortaya çıkarılması hedeflenir. Bu aşamada doğru doktor seçiminin yapılması en önemli adım olarak kabul edilir. Hastaların operasyon öncesi dönemde hastaları ile doğru ve açık bir iletişim kurmaları çok önemlidir. Doktor hastanın ihtiyaçlarını ve beklentilerini en doğru şekilde değerlendirmeli, hastayı operasyon ve sonrası süreçle ilgili detaylıca bilgilendirmeli ve hastanın beklentilerinin gerçekçiliği konusunda titiz bir yaklaşım sergilemelidir. Op. Dr. Evren İşçi Kliniği’nin alanında uzman isimlerden oluşan ekibi bu süreçlerdeki yaklaşımı ve başarıları ile ön plana çıkmaktadır. Böylece hasta memnuniyetinin üst düzeyde olduğu süreçler başarı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Yer çekimi, doğum, emzirme, yaş alma, sık sık kilo değişiklikleri olması ve yanlış sutyen kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak zaman içerisinde göğüs dokusunun eski diri ve dik görünümünü yitirmesi söz konusu olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı memelerin içinin boşalması, sarkması ya da derinin aşırı derecede bollaşması durumlarında tercih edilebilecek etkili bir cerrahi prosedürdür. Meme dikleştirme ameliyatı kapsamında meme dokusuna şekil verilerek sarkık göğüsler dikleştirilir.

Sarkma sorunu olmayan memelerde meme başının, meme altı katlantı çizgisinin üzerinde yer alması beklenir eğer memede hafif ölçüde sarkma varsa meme başı meme altı katlantı çizgisi ile aynı seviyede; ileri düzeydeki sarkmalarda ise meme altı katlantı çizgisinin altında olur. Eğer memede sarkma çok fazlaysa ve meme bezi miktarı yeterliyse meme küçültme estetiği ameliyatlarında uygulanan tekniklere benzer yöntemlerle meme toparlanabilir. Sarkma çok fazla olmasına rağmen meme bezi miktarı yetersizse meme toparlanıp silikon protez yerleştirilir. Meme derisinde ne kadar toparlanma yapılacağı ve hangi boyutlarda protez kullanılacağı ameliyat esnasında cerrah tarafından belirlenir.

Meme dikleştirme ameliyatı ve sonrası

Meme dikleştirme ameliyatından önce hasta ayakta iken muayene edilerek meme başının yeri ve meme bezinin miktarı incelenir. Uygulanacak işlem belirlenirken hastanın beklentileri de dinlenir, gerçekçiliği değerlendirilir ve hastanın vücudu ile en uyumlu görüntünün elde edilebilmesi için gerekli durumlarda hasta yönlendirilir.

Genel anestezi altında uygulanan meme dikleştirme ameliyatında kullanılacak teknik hasta özelinde belirlenir. Ortalama 2-3 saatte tamamlanan operasyonun ardından hastanın günlük yaşantısına dönmesi 2-4 gün alabilir. Sağlıklı ve hızlı bir iyileşme sürecinin yaşanması için hasta doktor tarafından reçete edilen antibiyotiği düzenli olarak kullanmalıdır. Ameliyattan sonra bir miktar ağrı hissedilmesi normal olup bu sorun basit ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. Eğer ameliyat sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldıysa dikiş alınmasına gerek kalmamakla birlikte aksi takdirde ikinci hafta dikişler alınmaktadır.

Operasyonu izleyen ilk hafta içerisinde kol ağrısı görülebilir. Yine ilk hafta içerisinde hastalara ağır kaldırmamaları, ağır ve sert hareketler yapmaktan kaçınmaları önerilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonraki 10 gün alkol ve sigara kullanımı önerilmez. Bunun sebebi alkol ve sigara kullanımının iyileşme sürecini olumsuz etkileme olasılığı bulunmasıdır. Aynı şekilde ilk 2 hafta süresince hastanın araç kullanmaması ve sırt üst yatmaya özen göstermesi önerilir. Hastalar meme dikleştirme ameliyatından bir ay sonra genellikle çok zorlanmalarını gerektirmeyecek hafif spor aktivitelerine başlayabilmekle birlikte her hastanın operasyon ve iyileşme süreci kendine özgü olduğundan bu konuda doktor onayının alınması çok daha doğru bir adım olacaktır.

Ameliyat sırasında kullanılan tekniğe göre meme başının çevresinde ya da meme çizgisinin altında iz kalması mümkündür. Kalan izler ameliyat sonrası doktor tavsiyelerine uyulduğu ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşandığı durumlarda genellikle 1-3 ay içinde iyileşir ve cildin rengin alıp belirsizleşir.