Haber Başlığı

  Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan Mavi Kelebek Çayı (Blue butterfly pea) Tayland’ın dağlık bölgelerinde yetişen mavi kelebek sarmaşığının çiçeğinden elde edilir. Sıkça Çin’de ve Hindistan’da kullanılan bu çay ayrıca alternatif tıpta da çok etkilidir. 

  Renginde insanı büyüleyen bir mavi var, fakat bu çay herhangi bir asitle karıştırıldığında tepkimeye girer ve rengi değişir. Örneğin bu masmavi çaya birkaç damla limon sıkarsanız renginin pembeye ve mora döndüğünü gözlemleyeceksiniz. 

Mavi Kelebek Çayının Faydaları
  •  Bioflavonoid’ler bakımından oldukça zengin olan bu çay tek başına dahi tüketildiğinde cildin tazelenmesini, saçların canlılık kazanmasını sağlar.
  • 1 fincan mavi kelebek çayı stresi azaltır ve sakinleşmenizi sağlar.
  • Kelebek çayının ayrıca zayıflamaya yardımcı etkileri de vardır. Yağların yakılmasına katkıda bulunur ve ödem attırıcıdır.
  • Ağrı kesici özelliğe sahip olan mavi kelebek çayı aynı zamanda kabızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Sinüzit giderici, tansiyon düşürücü, balgam söktürücü ve damar tıkanıklıklarına iyi gelmesiyle bilinir.

  Mavi kelebek çayını isterseniz soğuk buzlu olarak tüketebilir, isterseniz de sıcak olarak içebilirsiniz. Soğuk halinin içerisine bir miktar süt ekleyerek görüntüsü şık bir sunum hazırlayabilirsiniz. 

Mavi Kelebek Çayı Nasıl Demlenir?

1 bardak sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı mavi kelebek sarmaşığı çiçeği ekleyip 5 dakika kadar demleyelim. Eğer rengi çok koyu ve tadı çok baskın gelirse üzerine biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Demlediğiniz çay fazla gelirse buz kalıplarına döküp doldurabilir ve istediğiniz zaman sodanıza ya da suyunuza ekleyip içebilirsiniz.