Haber Başlığı

 Liposuction, türkçede “yağ emme” ya da “yağ alma operasyonu” olarak geçiyor. Vücudun farklı yerlerinde biriken fazla yağların yok edilmesi için yapılan bu işlemin doğrudan zayıflama ya da kilo verme aracı olarak görülmemesi gerekiyor. Genellikle karın, kalça, uyluk, kol ve boyun bölgelerine uygulanır. Liposuction, aşırı yağ birikintilerini kaldırarak ve hatlara şekil vererek vücudun belirli bölgelerini inceltip yeniden biçimlendirir. Genel veya lokal anesteziyle yapılır. Kişi bu cerrahi işleme uygunsa ve öncesinde sonrasında doktorun talimatlarına uyarsa sorunsuz bir ameliyattır.

Liposuction kimlere uygulanmaz?

Bölgesel yağlanmalardan kurtulmayı sağlayan ve vücudu şekillendiren bir operasyon olan liposuction her ne kadar çok yararlı olsa da bazı hastalara uygulanmaması gerekmektedir. Peki, liposuction kimlere uygulanmaz?

– Şeker hastalığı olanlar,

– Kalp ve damar rahatsızlıkları olanlar,

– Metabolik sıkıntıları olanlar,

– Genel anestezi almaya vücudu uygun olmayan hastalar,

– Aşırı sigara tüketen kişiler,

– Çok kilolu olan hastalar,

– Çok hızlı kilo alıp veren kişiler,

– Kan sulandırıcı ilaç kullanan ve bırakması mümkün olmayan bireyler,

– Bazı ciddi yüksek tansiyonu olanlarda tansiyon kontrol edilmeden önce,

– Bazı düşük tansiyonu olanlarda anestezi yapılmasının uygun olmayacağı durumlarda,

– Çok kilo veren ve derisinde sarkma meydana gelmiş olan kişiler için liposuction uygulanması pek mümkün değildir.

Liposuction ameliyatının riskleri nelerdir?

Mevcut dünya çapındaki deneyime göre, liposuction zararları inanılmaz derecede azdır. Herhangi bir cerrahi prosedürde potansiyel olarak ortaya çıkabilecek nadir sorunlar arasında enfeksiyonlar, kanama, cilt ülserleri ve sinir yaralanması bulunur. Şişen teknik bu riskleri en aza indirir. Bildiğimiz kadarıyla, tamamen lokal anestezi ile liposuction için tümesan tekniğini kullanan herhangi bir ölüm bildirilmemiştir. Liposuction yararları ispatlanmış bir yöntemdir. Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, liposuction, morarma, şişme ve geçici uyuşma gibi bazı yaygın yan etkilerle ilişkilidir. 

Liposuction nasıl uygulanır?

– Ameliyat öncesinde cerrah vücuttan yağ alınacak bölgeyi işaretler. Ayrıca ameliyat öncesi- sonrasını karşılaştırmak için fotoğraflar da çekilebilir.

– Hastaya anestezi uygulandıktan sonra steril bir sıvı çözelti işlem yapılacak bölgeye enjekte edilir. Bu sıvıda ilgili bölgedeki ağrıyı hafifleten lidokain (anestezik ilaç), kan damarlarını daraltarak kanamayı önleyebilen epinefrin (adrenalin ilaç), fizyolojik serum (tuzlu su) ve bikarbonat bulunur. Bu sıvı çözelti cildi uyuşturup sertleştirir.

– Daha sonra cilde küçük bir kesik atılarak bu kesiğe vakum makinesine bağlı kanül yerleştirilir. Yağın parçalanıp emilebilmesi için vakum borusu ileri geri hareket ettirilir. Fazla sıvı ve kan da boşaltılır.

– Ameliyattan sonra fazla sıvının akması (ve ödem gelişimin önlenmesi) için kesikler açık bırakılabilir.

– İşlem tamamen bittikten sonra dikiş atılıp ilgili bölge bandajla sıkıca sarılır.