Haber Başlığı

İnatçı lekeleri çıkarmak, evde yapılabilecek doğal yöntemlerle oldukça mümkündür. Özellikle beyaz zeminlerde veya giysilerde oluşan lekeler, zaman zaman can sıkıcı hale gelebilir.

Ancak endişelenmeyin, çıkmayan lekelere elveda demek için bazı etkili doğal yöntemler mevcut.

1.Karbonat ve Limon: Lekeli alana bir yemek kaşığı karbonat serpin ve üzerine bir limon dilimi yerleştirin. Karbonatın lekeyi emmesine yardımcı olan limonun doğal asidi, lekeyi çıkarmak için etkili olacaktır. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra suyla durulayın ve lekenin gitmesine şahit olun.

2.Sirke ve Karbonat: Yaklaşık 1 litre suya 2 çay bardağı beyaz sirke ekleyin ve lekeli kıyafeti bu karışımda en az yarım saat bekletin. Sonrasında beyaz sirke döküp yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda lekeli alanın üzerine direkt olarak baking soda (karbonat) serpip suyla durulamak da etkili bir yöntem olacaktır.

3.Limon ve Tuz: Geniş bir kaba 2 litre kaynar su dökün. Ardından 3 sıkılmış limon, 1 yemek kaşığı tuz ve 1 çay bardağı çamaşır deterjanını suya ekleyin. Leke olan kıyafetleri bu karışımın içinde en az yarım saat bekletin ve ardından temiz suyla durulayarak kurutun.

4. Hidrojen Peroksit: Yarım çay bardağı hidrojen peroksiti 3-4 litre suya ekleyin ve lekeli çamaşırları bu suda yarım saat bekletin. Daha sonra durulayın. Ancak, bu yöntemin daha hassas kumaşlarda kullanılması tavsiye edilir.

5. Sirke: 1 litre sirkenin içerisine 2 çay bardağı kadar beyaz sirke koyun ve kıyafetinizi bu karışım içerisinde en az yarım saat bekletin. Lekeli bölgenin üzerine doğrudan beyaz sirke döküp öyle de karışıma atabilirsiniz.

Unutmayın, her zaman lekeye müdahale etmeden önce lekenin kumaş ve yüzeye uygunluğunu test etmek önemlidir. Bu doğal yöntemlerle inatçı lekelere veda edebilir ve giysilerinizin ve yüzeylerinizin temizliğini kolayca sağlayabilirsiniz.