Haber Başlığı

Ne yazık ki, kuru, donuk saçlar mod düşürmekte tek başına yeterlidir.

Yazın UV ışınları ve ısı saç ve saç derisi için sorun yaratırken, kışın soğuk ve kuru sıcak hava saçın yıpranmasına sebep olur

Tüm bunlara ek olarak,  sıcak fön, sık boyama veya yanlış bakım ürünleri saç yapısını bozar. Sonuç olarak, saç nemini kaybeder, donuk görünür ve kırılgan hissedilir.

Peki bu durumda kuru saça karşı ne yardımcı olur? Saman saç neden genellikle donuk görünür? Kuru saça bakım yapmak ve bu sorunu önlemek için hangi bakım ürünleri uygundur?

İşte aklınızda oluşan bu soru işaretenlerini ortadan kaldıracağız…

1) Altında yatan nedenlerini araştırın

Kuru saçlar için tetikleyici etmenler vardır. Saç diplerindeki bezler yağlı saçlarda çok fazla sebum üretirken, kuru saçta tam olarak bu doğal yağ yoktur. Sebum, cildi ve saçı kurumaya karşı korur, saçın pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar ve saç derisinin pul pul dökülmesini önlemekten büyük ölçüde sorumludur.

Her şeyden önce, kuru saçlar nemden yoksundur, bu da sağlıksız ve cansız görünmesine neden olur. Fönleme, düzleştirme veya boyama gibi ek zorluklar dış kütikül tabakasını pürüzlendirir. Kuru saça gelen ışık artık yansıtılmaz, bunun sonucunda saç donuk ve saman gibi görünmesine sebep olur.

2) Kuru saçların oluşumunu engellemek için kaçınmanız gerekenler

İlk olarak, saçı kurutmak için herhangi bir dış tehlikeyi en aza indirdiğinizden emin olmalısınız.

Kuru saçlara sahipseniz, sıcakta fön çekmemeli, düzleştirici veya bukle maşası kullanmamalısınız. Saçınıza en düşük ayarda havayla kurumasına veya fön çekmeye önem vermelisiniz.

Ayrıca, saçınızı sert bir şekilde kurulamaktan kaçının ve saçınızı bir havluyla hafifçe sıkmak daha güzel bir yöntemdir.

Saç yapısına daha fazla zarar vermemek için geniş dişli bir tarak veya doğal kıllı bir fırça kullanılması önerilir. Metalden yapılmış köşeli saç tokaları da saç yapısı için kötüdür. Yumuşak, elastik tokalar ve saç tokaları kullanmak daha iyidir.

Son olarak, bir kafa derisi masajı ile kendinizi düzenli olarak şımartmalısınız. Bu sadece kan dolaşımını değil aynı zamanda sebum üretimini de uyarır. Saçınızı her gün fırçalamanız yeterlidir. Bu sayede sebum, saç derisinden saça dağıtılır ve saçın nemlenmesini sağlar.

3) Kuru saçlar için şampuan ve saç kremi seçimi

Kuru saçın oluşumunu engellemek için doğru saç bakım ürünlerini kullanmazsanız,  plastik içerikli şampuanların, uygun olmayan saç bakımlarının ve hatta sabun ve duş jellerinin kullanılması kuru saçın oluşmasına yol açar.

Peki kuru saça yeterli nem ve parlaklığı sağlayan doğru şampuanı nasıl bulursunuz? Hangi malzemeler önerilir? Ve saç rengi kuru saça yardımcı olabilir mi?

Kuru saçlar için tercih edilen şampuanın amacı temizlemenin yanı sıra saça nem kazandırmak olmalıdır.

Bu nedenle yıpranmış saçlar, saç ve saç derisine faydalı daha fazla bakım maddesi içeren bir şampuana ihtiyaç duyar. Birkaç yıl önce zararlı silikonlar, parabenler veya yüzey aktif maddeler gibi bileşenler burada hala kullanılırken, bugün kesinlikle cilt dostu olan ve aynı zamanda saç yapısını iyileştiren kolajen ve ipek proteinleri gibi bitkisel yağlar ve protein hidrolizatlarıdır.

Derinlemesine etkili, besleyici argan yağı içeren şampuan, saçı ayrıca kurutmadan özellikle nazikçe temizler. Kollajen, buğday proteinleri ve biotin içeren, besleyici açıdan zengin bir şampuan da saçı onarır ve canlandırır.

Argan yağı aynı zamanda saç kremleri için de doğru içeriktir.

Ek olarak canlandırıcı pirinç sütü veya hindistan cevizi özü ile karıştırılan kuru saçlar kısa sürede doğal parlaklığına ve hoş esnekliğine kavuşur.