Haber Başlığı

  Kurban bayramı geldi çattı, baklava börek, sil, süpür derken yorulduk ama her şeyimiz tastamam misafirlerimizi bekler vaziyetteyiz. Kurban bayramı denince doğal olarak insanın aklına o etleri nasıl düzene sokacağı gelebilir. Eğer sizde bu işlemleri kasapta yaptırmıyorsanız size etlerinizi nasıl güzel, düzenli olarak paketleyebileceğinize dair birkaç ipucu vereceğim.

Kurban kesildikten sonra eve gelir ve başlarız paketleyip konuya komşuya, kurban kesmeyene vermeye başlarız. Bu paketleme işlemi bittikten sonrada bize kalan kısmını düzenlemek kalır. Bu aşamada öncelikle kıyma, kuşbaşı, ızgaralık olarak etlerinizi ayırın.

İyi beslenmemiş hayvanların etleri ile hayvanın çok hareket eden yerlerinin etleri serttir. Sert etler boyun, bacak, kol kıyma yapılarak, orta sertlikteki etler göğüs, but suda pişirilerek, yumuşak etler ızgara yapılarak tüketilirse daha uygun olur. Etlerinizi kullanmadan önce marinasyon işlemi uygulayabilirsiniz, bu sayede çok daha lezzetli ve yumuşak olacaktır.

  • Kıymalık olarak ayırdığınız etlerinizi kasaba götürüp çektirdikten sonra buz dolabı poşetine ya da kilitli poşetlere koyarak elinizle ince kare şeklini verin.
  • Kuşbaşı etlerinizi yemeklik ya da sotelik doğrayın ve ayrı ayrı bir yemeğe yetecek şekilde paketleyip aynı düzeltme işlemini bu etlerde de uygulayın.

Bu paketleme yöntemleriyle derin dondurucunuzda yerden tasarruf edeceksiniz ve daha fazla yer kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yemek için bu paketleri çıkarıp kalorifer ya da soba üzerinde çözdürmeye sakın çalışmayın. Bu yöntem sağlık açısından oldukça zararlıdır. Yemek yapmadan bir gün önce buzdolabının alt kısmında bekletin ve bu şekilde çözülmesini sağlayın.