Haber Başlığı

Uzman Diyetisyen Burcu Kırbaç Kurban eti hakkında dikkat edilmesi gerekenleri kadınvekadın.net okurları için derledi. ”Kurban eti aynı gün tüketilmemelidir. Taze kesilmiş etlerde görülen ‘ Rigor Mortis (ölüm sertliği) ‘ dediğimiz durum ; sindirim ve hazımsızlık gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Aynı zamanda bu eti pişirdiğimizde geç pişme durumu görülebiliyor. Kurban eti buzdolabında 24 saat dinlendirilmeli ve öyle tüketilmelidir. Kurban etleri 1 yıldan fazla saklanmamalıdır. Daha sonra tüketeceksek küçük küçük porsiyonlar haline getirilip öyle buzluğa veya derin dondurucuya atılmalıdır.”

Etin tam piştiğinden emin olun!

”Kırmızı etin yağ içeriği yüksek olduğu için ekstra yağ ve iç yağ eklenmemelidir. Kırmızı et kolesterol açısından da yüksektir. Kızartma ve kavurma yöntemi tercih edilmemelidir. Fırın, haşlama , ızgara gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Tuz eklenmemelidir. Kanserojen maddelerin oluşmaması için mangalda pişirirken etler ateşe en az 15 cm uzakta tutulmalıdır. Çiğ veya az pişmiş etler bulaşıcı hastalık açısından da risk teşkil edeceğinden etim tam pişmiş olduğundan emin olmalıyız.”

”Etin yanında c vitamini içeren besinler tercih edilmelidir”

”Kırmızı et demir içeriği yüksek bir et türüdür. Kırmızı etin yanında demirin vücudumuzda emilimini engelleyen kalsiyum içerikli besinler ; yoğurt ,ayran, cacık ve kefir tercih edilmemelidir, C vitamini içeren yani demir emilimini arttıran besinler tercih edilmelidir. Evde taze sıkılmış meyve suyu, ev yapımı limonata, limon içeren bol yeşillikli bir salata veya zeytinyağlı sebze yemekleri tercih edilmelidir. Kırmızı et kolesterol açısından da yüksek olduğu için günlük kırmızı et alımı kadınlarda 120 gramı, erkeklerde ise 180 gramı geçmemelidir.”