Haber Başlığı

Bayram geldi, kurbanlar kesildi. Peki kurban eti hakkında bilmeniz gerekenleri araştırmış mıydınız? Kesilen kurban etinde dikkat etmemiz gereken çok önemli noktalar bulunuyor. Pişirdiğim etler neden lokum gibi yumuşacık olmuyor diyorsanız yanlış yöntemler deniyor olabilirsiniz. Eti doğru uygulamalar ile çok daha lezzetli ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Geli birlikte kurban etinde nelere dikkat etmemiz gerekiyor inceleyelim.

Kurban Eti Hakkında Mutlaka Bilmemiz Gerekenler
  1. Kurban kesildikten hemen sonra tüketilmemeli, rigor mortis yani ölüm sertliği denilen evrenin geçmesi için18-24 saat bekletilmelidir.  
  2. Etler buzluğa büyük parçalar halinde değil, kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalar halinde muhafaza edilmelidir.
  3.  Pişirmek için buzluktan çıkarılan etler, buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmelidir. Çözdürülen et, hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.
  1. Ağızda dağılan lokum gibi et elde etmek için et, kesinlikle marine edilmelidir. Zeytinyağı, süt veya baharatlarla marine edilen et, istenilen kıvamda ve oldukça lezzetli olur ve Marine süresi, en az 2 saat olmalıdır. Hatta eğer süt ile marine ederseniz etler çok daha yumuşak olacaktır.
  2. Etle yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine yağ ilave edilmemelidir. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalı, et kendi yağı ile pişirilmelidir. Böylelikle hem daha sağlıklı hem de çok daha lezzetli olacaktır. 

İşte bunlar kurban eti hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler. Daha lezzetli ve yumuşacık lokum kıvamında pişmiş etler istiyorsanız bu maddeleri göz ardı etmemelisiniz.