Haber Başlığı

Köpekler sevimli yaratıklardır, cinslerine göre tipleri değişkenlik göstermektedir. Genel vücut yapıları biraz tombul hayvanlardır, sarkık bir karın ve beceriksiz adımlarla size doğru koştuklarında özellikle sevimli görünürler. Ancak ilk bakışta komik görünen şey ciddi bir sorundur. Tıpkı biz insanlar gibi obezite de köpeklere zarar vermektedir. Fazla kilolar ciddi hastalıklara neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

  • Yüksek tansiyon gibi kalp sorunları
  • Akciğer ve diyafram fonksiyonunun zayıflaması
  • diyabet
  • mesane taşları
  • tümörlere duyarlılık
  • Yanlış beslenme
  • zayıf bağışıklık sistemi

Araştırmaların tespit ettiği gibi obezite, dört ayaklı arkadaşların yaşam kalitesini ve süresini etkiler. Fazla kilolu köpeklerin ölme olasılığı iki ila üç yıl daha fazladır.

Köpeğimin fazla kilolu olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir köpek, ideal ağırlığının yüzde 10 ila 20 üzerindeyse obez olarak sınıflandırılır. Kısa tüylü ırklarda bel şeklinin görülmesi gerekir. Ayrıca deri , kürk ve vücut dokusu aracılığıyla kaburgaları hissedebilmelisiniz . Kuyruğun kalınlaşmış bir tabanı da obezite belirtisidir. Köpeğiniz sık sık nefes nefese yatmak zorunda kalsa, bacaklarını ayırarak yürüse veya yürüyüşe çıkarken çok az dayanıklılık gösterse bile, fazla kilolu olabilir.

Köpeklerde obezite: İşte sebepler

Hayvan arkadaşınızın aşırı kilolu olup olmadığı cins, genetik, yaş, cinsiyet, yaşam tarzı ve diyete bağlıdır. Bir köpek yakabileceğinden daha fazla enerji tükettiğinde, fazla enerji yağ olarak depolanır ve hayvan kilo alır. Her şeyden önce, yavru horoz spanielleri, labradorlar veya beagle cinsi köpekler gibi köpeklerin her zaman iştahı vardır, çünkü bu cinsler tokluk hissetmezler.

Köpeğinizi diyete sokun ve harekete geçirin!

Köpeğinizin kilo aldığını fark ederseniz, bir veterinere danışmalısınız. Sizinle birlikte optimal bir diyet yemek planı geliştirecektir. Hayvanın yağ kaybetmesi ve kas kazanması için ona kaliteli, düşük kalorili , protein, vitamin ve mineral yönünden zengin besinler vermelisiniz. Bazı diyet mamaları lezzetlidir ve çözünür ve çözünmez diyet lifi ile köpeğinizin uzun süre tok kalmasını sağlar. . Köpeğinizin başarılı bir şekilde kilo vermesi için tutarlı olmalı ve diyet planına bağlı kalmalısınız.

Doğru beslenmenin yanı sıra hayvanınızın daha fazla hareket etmesini sağlarsınız. Yürüyüşleri uzatın, köpeğinizle koşuya çıkın ya da bölgenizde sevgilinizin yüzebileceği göller veya nehirler olabilir. Kilo verme ile birlikte sağlık sorunları genellikle ortadan kalkar. Ayrıca hayvanınızın daha canlı ve hayat dolu görüneceğini fark edeceksiniz.