Haber Başlığı
Lens suyunu da doğru kullanmak gerekir

Kontakt lenslerin temizliği bakterilerin oluşup göz enfeksiyonuna neden olması nedeniyle çok önemlidir. Kontakt lenslerin uygun şekilde temizlenmesi ve durulanması halinde, üzerinde bulunan bakterilerin yüzde 90’ı yok olur. Tekrar kullanılacak olan yumuşak kontakt lensleri temizlemek için en iyi zaman, gözden çıkardıktan hemen sonrasıdır.

Adım adım lens temizliği

Kontakt lensler temiz ve kuru avuca yerleştirilir, üzerine birkaç damla günlük temizleme solüsyonu damlatılır. Her birinin ön ve arka yüzeyi serçe parmağıyla nazikçe ovuşturulur. Solüsyon ile iyice durulandıktan sonra kutusuna yerleştirilir. Kutunun bölmeleri solüsyon ile doldurulup kapağı kapatılır ve lensler tekrar kullanılana kadar bu solüsyonda bekletilir. Her gün kullanılmıyorsa, etiketinin üzerinde yazan açıklamalara göre lensin içinde bekletildiği solüsyon değiştirilmelidir. Kesinlikle temizleme solüsyonu tekrar kullanılmamalı. Lens temizliğinde şu kurallara dikkat edin:

 • Lensleri çıkarırken, takarken ya da temizlerken, lenslere dokunmadan önce eller yıkanmalı. Aksi takdirde ellerde bulunan bakterilerle mikroplar lenslere geçebilir.
 • Dokunmadan önce ellerdeki sabun artıklarının tamamen durulanmış olması gerekir. Parfüm içermeyen anti-bakteriyel sıvı sabunlar, kirlenmesi daha kolay olan kalıp sabunlara tercih edilmeli.
 • Havlu liflerinin lense bulaşmasını önlemek için lif bırakmayan bir havlu kullanılmalı.
 • Solüsyon doldurulan lens kutuları düzenli olarak temizlenmeli.
 • Temizleme solüsyonları ve lens kutuları doktor tarafından belirtilen sıklıklarla değiştirilmeli.
 • Solüsyon şişelerinin ağızlarına şişe açıkken dokunulmamalı. Kullandıktan sonra şişenin ağzı hemen kapatılmalı.
 • Solüsyonun son kullanma tarihi kontrol edilmeli, tarihi geçmiş solüsyonlar kesinlikle kullanılmamalı.
 • Lens göze her takıldığında kutusundaki solüsyon boşaltılmalı, mikroplardan arındırıcı solüsyon ile durulanmalı ve kurumaya bırakılmalı.
 • Kutunun kuru olması önemli; çünkü mikroplar kuru ortam koşullarında çoğalamazlar. Dolayısıyla lensler rutubetsiz bir ortamda (banyo yerine yatak odası gibi) saklanmalı ve kutusu ters çevrilerek kurutulmalı.
 • Lens kutuları sık, ideal olarak ayda bir değiştirilmeli.
 • Birkaç kez kullanılan her lens, göze tekrar yerleştirilmeden önce mutlaka temizlenmeli ve mikroplardan arındırılmalı. Bunun nedeni, gözyaşında doğal olarak bulunan maddelerin (protein, lipit) ve mikropların (patojenik bakteriler) lens üzerinde birikerek problemlere yol açması.
Kontakt lensler oksijeni geçirir mi?

Lenslerin yapıldığı materyaller biyolojik olarak göze uyumludur. Tıp ve ilaç sektöründe benzerleri kullanılan bu materyaller, lensten yeterli miktarda oksijen geçmesini sağlar. Modern silikon hidrojel kontakt lenslerle, gözün oksijensiz kalması gibi bir sorun yaşanmaz. Sağlıklı gözler için belli miktarda oksijenin gözün ön penceresi konumundaki korneaya ulaşması gerekir. Dolayısıyla havadaki oksijenin kontakt lenslerden geçmesi şart.