Haber Başlığı

Sivilce hemen her yaştaki insanda görülebilir. Yüzdeki sivilcelerin yanı sıra omuzda sırtta göğüste olan sivilcelerde rahatsız edici boyuttadır.  Bunun nedeni yazın kolları açık kıyafetlerin daha çok giyilmesi nedeniyle kollardaki sivilcelerin daha fazla dikkat çekmesi olabilir. Peki, kollardaki sivilceler neden olur? Ve nasıl geçer? Birlikte bakalım…

Kollarda sivilce neden olur

Sivilcelerin özellikle gençlik dönemlerinde daha sık görüldüğünü biliyoruz. Hassas ciltlerde de daha sık rastlanabilir. Altta yatan başka bir neden yoksa sivilcelerin bazı nedenleri şöyledir:

 • Bazı hormonlar özellikle ergenlik döneminde erkek ve kızlarda artar ve yağ bezlerinin büyümesine; daha fazla sebum üretmesine neden olur. Yağ bezleri özellikle hormonlara duyarlıdır. Artan testosteron seviyelerinin bezlerin cildin ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla sebum üretmesine neden olduğu düşünülmektedir. Orta yaşta ise özellikle kadınlarda hormon değişiklikleri de sivilcelere yol açabilir.
 • Dönemler – Bazı kadınlarda adet döneminden hemen önce bir sivilce patlaması olur.
 • Hijyen: Cildinize uygun bir bakım rutini izlemiyorsanız, daha fazla sivilce ile karşılaşabilirsiniz. Eğer vücudunuzu yeterince yıkamazsanız, ölü deri birikebilir ve daha fazla sivilceye neden olabilir. NHS ise bu konuda şu yorum ve uyarıyı yapıyor: Akneyi tetikleyen biyolojik reaksiyonların çoğu yüzeyde değil, derinin altında meydana gelir, bu nedenle cildinizin temizliğinin sivilceniz üzerinde etkisi yoktur. Yüzünüzü günde iki defadan fazla yıkamak cildinizi kötüleştirebilir.
 • Stres: Mayoclinic, stresin zaten varsa sivilce semptomlarını artırabileceğini söylüyor.
 • Cilt ürünleri: Bazı cilt bakım ürünleri de sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu konuda cildin ne kadar tıkanıp tıkanmadığını takip etmek önemli.
 • Çok sıkı kıyafetler: Sağlık sitesi healthline, çok sıkı kıyafetlerin de sivilce oluşumuna katkıda bulunabileceğini söylüyor. Çünkü ter gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Dar giysiler giyiyorsanız, terinizin gidecek yeri yoktur. Sıkı kıyafetler giymeniz gerekiyorsa, aktivite sonrası çıkartın ve vücudunuzu yıkayın.
 • Sürekli saç bandı veya sırt çantası gibi cildin etkilenen bölgesine baskı uygulayan düzenli olarak giyilen ürünler
 • Sigara içmek: Özellikler yaşlılarda sivilceye katkıda bulunabilir
 • Ailede akne : NHS’ye göre bir çalışma, anne ve babanızın her ikisinde de sivilce varsa, erken yaşta daha şiddetli sivilce yaşama ihtimalinizin daha yüksek olduğunu bulmuştur. Ayrıca, ebeveynlerinizden birinin veya her ikisinin de yetişkin aknesi varsa, sizin de yetişkin akneniz olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu buldu.
 • Yağlı veya yağlı maddeler. Cildinizin yağ veya yağlı losyon ve kremlerle temas ettiği yerlerde sivilce gelişebilir.
 • Cildinizde sürtünme veya baskı: Telefon, kask, dar yaka ve sırt çantası gibi eşyalar neden olabilir.