Haber Başlığı

Zihinsel labirentlerin derinliklerinde, her bireyin eşsiz bir harita çizdiği bir dünya var: Kişilik Tipleri. Bu haritanın anahtarları, insanların düşünce yapısı, davranışları ve duygusal eğilimleri arasındaki karmaşık ilişkileri açıklıyor.

Daha önce sekiz tanesinden bahsettiğimiz 16 kişilik tipinin dört tanesini daha inceleyelim:

Analizciler: Buyurucu (ENTJ-A/T)

Dışa dönük, Sezgisel, Düşünen, Yargılayan

Özgüvenli, hırslı, kararlı, enerjik kişilerden oluşurlar. Çoğunlukla yönetici konumunda çalışan bu bireylerin, doğal bir yönetme becerileri vardır. Problemlerle uğraşırken farklı açılardan ele alabilir ve analizci kişilikleri sayesinde sorunu daha hızlı çözüme kavuşturabilirler.

Sivri dilli ve eleştirel olmaları sebebiyle, tartışmalar yaratabilirler. Ayrıca hep hareket halinde olması seven bu kişiler, dinlenirken bile sürekli ve yoğun bir şekilde düşünmeye devam ederler. Bu da onlarda stres yaratır ve maalesef ki stresi yönetmekte çok iyi değillerdir; stres sorunları da bağımlılıklara yol açabilir.

Eleştirilerinde daha nazik olmayı denemeleri ve verimli bir şekilde dinlenmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.

Diplomatlar: Kampanyacı (ENFP-A/T)

Dışa dönük, Sezgisel, Hisseden, Algılayan

Sempatik, komik, kendi istekleriyle harekete geçen, neşeli kişilerdir. Hızlı çözümler bulurlar ama onlar için eyleme geçmek, eylemi sürdürmekten daha heyecanlıdır.

Bu kişilik tipine sahip insanların yarım bıraktığı çok fazla proje görülebilir. Bunun asıl sebebi, çok fazla şeyin ilgilerini çekmesi ve odaklanma sorunu yaşamaları olabilir.

Uzun süren projelerden ziyade kısa süreli işlerde daha kaliteli sonuçlar çıkarabilirler. Çünkü kendilerini kaptırdıklarında ise işi bitirene kadar kendi ihtiyaçlarını bile unutabilirler. Ayrıca bu bireyler, kontrol altında çalışmayı hiç sevmezler; kendine ait tempoları vardır.

Yeni işlere hızla atılmak yerine biraz durulup, ellerindekileri bitirmeleri ve odaklarını korumaları yaşamlarına daha iyi devam etmelerini sağlayabilir.

Gözcüler: Savunmacı (ISFJ-A/T)

İçe dönük, Duyusal, Hisseden, Yargılayan

Alçakgönüllü, güvenilir, yardımsever, sadık ve sessiz sakin insanlardan oluşurlar. Kendilerinden ziyade başkaları için daha çok şey yaparlar; örneğin, karşı tarafa yardımcı olacaksa fazladan sorumluluk üstlenebilirler.

Genellikle denenmemiş, yeni şeylerden hoşlanmazlar. Onlar için bilinenler ve kesinlik daha değerlidir. Bu sebeple de istiktar sevdiklerini söyleyebiliriz.

Yardımsever kişilikleri yüzünden sıkıntıya maruz kalabilirler. Unutmamalılardır ki, sorumsuz bir kişinin durumunu üstlenmek size oldukça fazla baş ağrısına sebep olacaktır. Yapmaya değer durumlar ile değmeyenleri ayırt etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca bazı zamanlar sessiz sakin kalmaktansa seslerini yükseltmeleri, öfkelerini de her zaman içeri atmamaları sağlık açısından önemlidir. Böylece zamanla dolarak gecikmiş, ağır duygu patlamalarına maruz kalmazlar.

Kaşifler: Becerikli (ISTP-A/T)

Dışa dönük, Duyusal, Düşünen Algılayan

Özgüvenli oluşlarıyla çevrelerindeki insanları heyecanlandıran kişilerden oluşurlar. Hareketli, konuşkan ve eğlenceleri olsalar da bazen ‘dobra’ olarak nitelendirişebilirler. Sorunlardan kaçmazlar, üstüne giderler ve çözüme kavuştururlar. Problemlerde, tartışmalarda oldukça serikanlı olabilirler.

Kolayca arkadaş edinirler, çevreleri geniştir ve hem bu sebeple hem de ikna kabiliyetleri sayesinde herhangi bir şey için ‘tanıdıklarını devreye sokma’ eylemine sıkça başvururlar.

Övgü alma konusunu çoğu kişi gibi sevseler de bu kişilik tipine sahip insanlar, karşısındakini övmeyi pek sevmezler.

Ayrıca neyin yararlı ve neyin yararsız olduğu konusuna hiç kafa yormazlar ve bu da sıklıkla zamanlarının çoğunu boş geçirmelerini sağlayabilir. Etraflarındaki kişilerin ve olayların daha çok farkında olmaları, önemsemeleri gerekmektedir.