Haber Başlığı

İnsanlar, birçok renk ve tonla dolu karmaşık bir tabloya benzer şekilde farklı kişilik tipleriyle donatılmışlardır. Her birey, benzersiz bir kombinasyonla öne çıkan özelliklere sahiptir ve bu özellikler, ilişkilerden iş dünyasına kadar her yönümüzü etkiler.

Kişilik tipleri, bir insanın düşünce tarzını, duygusal tepkilerini ve davranışlarını şekillendirir. Şimdi, daha önce 12 tanesinden bahsettiğimiz 16 kişilik tipinden kalan dört tanesine göz atalım…

Analizciler: Tartışmacı (ENTP-A/T)

Dışa Dönük, Sezgisel, Düşünen, Algılayan

Farklı durumları ve insanları seven, sıkıcı ve baskıcı her şeyden uzaklaşan, talepkar, yüksek özgüvenli, gelenekselliği sevmeyen, meraklı insanlardan oluşurlar. İlgilerini çeken birçok konu olabilir ve çoğunda da, sıkılmadıkları sürece başarı sağlayabilirler.

Bu kişilik tipindeki insanlar duygularını göz ardı etmeyi seçebilirler. Bu yüzden de yaşadıkları ilişkiler derin olmayabilir ve karşısındaki kişiye hislerini tam aktaramayabilirler.

Her zaman konuşmayı seven bu kişilerin biraz da karşı tarafı dinlemesi, bazı zamanlarda yorucu hayat tempolarını durdurabilmesi gerekmektedir. Hayatta her şeyin, her zaman olumlu olmayacağını kabullenmeliler ve kötü hislerden kaçınmamalılardır.

Diplomatlar: Savunucu (INFJ-A/T)

İçe Dönük, Sezgisel, Hisseden, Yargılayan

Hayal güçleri zengin, fazla hırslı olmayan, düşünceli, sezgileri kuvvetli insanlardan oluşurlar. Kendi programlarına göre ve odaklı çalışan bu kişiler, değerleri ve inançları konusunda aşırı ısrarcı ve inatçı olabilirler.

Çalışırken ciddi ortamda, sosyalleşirken sıcak bir ortamda olmayı tercih ederler. Rahat oldukları zaman düşüncelerini daha iyi ifade eder, daha iyi anlar, neşeli ve şakacı kişiliklerini ortaya çıkartabilirler.

İç dünyalarına sık sık daldıklarından karamsarlığa düşebilirler ama yalnız kalmaya da fazlasıyla ihtiyaçları vardır çünkü düş kurmayı severler. Ayrıca sadece kendi istediklerinde ilgi göstermeyi sevdikleri için, bu durum diğer insanlar açısından sıkıntı yaratabilir.

Bir kişinin hareketinden hoşlanmadıklarında çoğunlukla sessizce soğumayı seçen bu kişiler, düşüncelerini sesli dile getirmeyi ve daha aktif olmayı seçseler onlar açısından daha iyi olabilir.

Gözcüler: Yönetici (ESTJ-A/T)

Dışa dönük, Duyusal, Düşünen, Yargılayan

Sorumluluk almayı seven, çalıştığı yerde/projede yönetici konumda olmak isteyen, her konu hakkında bilgili, objektif, sistematik insanlardan oluşurlar. Başladıkları işi düzgünce ve tam zamanında bitirirler.

Hedeflerini gerçekleştirmek için başkalarını gözleri görmeyebilir, aşırı işkololik olabilirler. Bu kişilik tipine sahip insanların durmayı bilmeleri önemlidir. Özellikle de yakın insan ilişkilerinde, sadece işleri bittiğinde değil, işleri varken de o insanlarla iletişim kurmaları gerektiğini fark etmeleri gerekir.

Öfkelendiklerinde yıkıcı olabildiklerinden, öfkelendiren ortamı bir süre terk etmeleri gerekmektedir. Kendilerini rahatlatmayı, kontrollü sakinleşebilmeyi öğrenmeleri gerekir.

Kaşifler: Girişimci (ESTP-A/T)

Dışa dönük, Duyusal, Düşünen, Algılayan

İlham verici, dost canlısı, enerjik, düşünmeden harekete geçmeyi seven, soyutluktan ziyade somutluktan hoşlanan kişilerden oluşurlar. Bir eylem vaktinde onu planlayıp hayal kurmak yerine direkt harekete geçip o an yaşamayı ve sınırlarda gezinmeyi tercih ederler.

Anın eğlencesini çıkarmayı seven bu kişilerin, sonuçlarla pek ilgilendiği söylenemez; oldukça serikanlı olabilirler. İş konusunda ise oldukça gerçekçilerdir. Tehlike ve gerginliği severler.

Her zaman anlık değil de, bazen planlı ve programlı gitmeyi öğrenmeleri gerekir. Daha iyi değer bilmek için bir nebze kaygılanmayı öğrenmeleri gerekir.