Haber Başlığı

Ginseng, başta Çin ve Kore olmak üzere birçok Uzak Doğu ülkesinde doğal olarak yetişen bir bitki türüdür. Bu bitki genellikle 30-50 cm uzunluğunda, dik ve dalsız gövdeli, çok yıllık bir otsu bitkidir. Kökleri, gövdesine oranla daha kalın ve dallı bir yapıya sahiptir. Ginseng bitkisinin farmakolojik açıdan aktif içerikler barındıran en değerli kısmı genellikle kök bölgesindedir.

Ginseng genellikle 3-6 yaşına geldiğinde toplanır. Beyaz ginseng olarak adlandırılan türü, kuru havada muhafaza edilerek saklanırken; kırmızı ginseng, fırında pişirme yöntemi ile elde edilir. Bu iki tür arasındaki farklı işlemler, bitkinin özelliklerini ve kullanım alanlarını belirler.

İşte bu mucizevi bitkinin faydaları…

Ginseng bitkisi, içeriğindeki zengin amino asitler, peptidler, vitaminler ve mineraller sayesinde vücudun fizyolojik işleyişine olumlu katkılarda bulunur. Bu bitki sağlıklı bireylerde fiziksel performans düzeyini artırabilir.

  1. Nörolojik İşleyişi Destekler: Sinir hücresi hasarını önleyen ve hasar görmüş sinir hücrelerinin onarılmasını sağlayan ginseng, bu özelliği sayesinde sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel performansı da artırıcı bir bileşendir.
  2. Antioksidan Özellik: İçeriğinde bulunan C vitamini, B12 vitamini ve fosfor ile ginseng, antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sayede toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak hücresel düzeyde stresi kontrol altına alır ve kansere karşı koruyucu bir etki gösterir.
  3. Stres Hormonunu Kontrol Eder: Özellikle stresli durumlarda salgılanan adrenal bez hormonunu kontrol ederek ve tiroit hormonunun fonksiyonlarını düzenleyerek, ginseng stresle ilişkili olumsuz etkileri hafifletir.
  4. Metabolizma Hızını Artırır: Vazopressin hormonu ile işbirliği yaparak metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda kandaki glikoz seviyesini düzenleyerek şeker hastalığına karşı koruyucu bir rol oynar. Panax Ginseng türü, hiperglisemi, hiperlipidemi ve karaciğer yağlanması gibi sorunların tedavisine destek olarak kullanılır.

Sağlıkla kalın!