Haber Başlığı

Meyvenin sihirli kelimesi ŞEKER’dir. Daha büyük miktarlarda fruktoz glikoza dönüştürülür; Bu, yağ yakımını engelleyen bir insülin çıkışına yol açar. Tabii ki, fruktoz miktarının sadece yarısını oluşturan elma veya armut ve karpuz gibi glikoz oranı düşük meyveler de vardır. Ancak aşağıdaki meyve türleri gerçek diyet öldürücüdür.

1) Muz

Beslenme uzmanları, muzların kilo verme döneminde yenebilecek en yanlış tercihlerden biri olduğunu öne sürmektedir. Bunun nedeni, yüzde 25 civarında şeker içeren yüksek fruktoz içeriğidir. 

Muz hızlı bir enerji kaynağıdır çünkü üç ana şekeri, sükroz, glikoz ve fruktozu içerirler. 

Bununla birlikte, şeker nedeniyle kısa bir süre için keskin bir şekilde yükselen insülin seviyesi, kısa bir süre sonra tekrar düşer ve bu, kilo vermek istiyorsanız oldukça elverişsiz olan açgözlü açlık gibi sonuçlara yol açar.

2) Kurutulmuş meyve

Kurutulmuş meyve, çok sayıda besin ve hayati madde içerir ve kurutma yoluyla su kaybı şeker konsantrasyonuna yol açtığından, taze meyveye oranla baştan çıkarıcı bir şekilde daha tatlıdır.

Ancak diyet sırasında tatlılara alternatif değiller, kuru meyvedeki şeker kana bu kadar hızlı girmese bile metabolizmaya ayrıca yük biniyor.

3) Üzüm

Üzüm severlere kötü haber… Üzüm ağırlıklı olarak sudan oluşmasına rağmen yine de kalori açısından zengin bir meyvedir: 100 gram 70 kalori içerir. Üzüm lehine ne konuşur: İçerdikleri potasyum böbrek aktivitesini uyarır ve vücudun drenajını destekler.

4) Mango

Mango, besin değeri açısından üzüme yakındır: 100 gramında yaklaşık 60 kalori vardır. Her müsli ve yoğurdun başında küçük, tatlı tropik meyveler gelse bile rendelenmiş bir elma dolusu kaseye biraz tad verir ve kalorisi önemli ölçüde büyüktür.

5) Hazır meyveli yoğurtlar

Diyet sürecinde olabildiğince paketli gıdalardan uzak durmaya çalışsakta bazen kriz anlarında marketlerden hazır diyete uygun sandığımız yiyecekler alıyoruz.

Bu noktada aldığınız meyveli yoğurtlar maalesef hazır olduğu için şeker oranı yüksek olmaktadır.

Bu durum da diyet sürecisinizi olumsuz etkiler ve zayıflamanızın önüne geçer