Haber Başlığı

Her ne kadar kelimelerle açıklama isteyen ve arayan varlıklar olsak da, bu her zaman istediğimiz veya ihtiyaç duyduğumuz bilgiyi elde etmenin bir ön koşulu değildir.

Diğer insanların jestlerinin, hareketlerinin ve genel olarak beden dilinin ne dediğine dikkat ederek, konuşulan bilgiyi tamamlayabilir, çürütebilir ve hatta sağlanandan daha fazla veri elde edebiliriz.

Taklit

Bir etkileşim sırasında, insanlardan biri diğerinin jestlerini, ses tonunu ve hatta tutumunu kopyalama, çoğaltma veya taklit etme eğiliminde olduğunda, bir hoşlanma, ilgi veya çekicilik işareti veya sinyalinden bahsediyoruz. Çoğu durumda, onları çoğaltan kişi bilinçli olarak bunu yaptığının farkında değildir – bu tamamen bilinçaltı bir şey gibi görünüyor.

Başınızı kaşımak

Başımızı kaşımak çok yaygın bir hareket olsa da ve basit bir kaşıntı ile ilgili olabilse de, aynı zamanda birçok şeyin işareti de olabilir. Birisi bunu tekrar tekrar yaparsa, bu bir anlayış eksikliği, kafa karışıklığı, stres veya hayal kırıklığı belirtisi olabilir.

Sık göz kırpmak

Fizyolojik bir ihtiyaç olduğu için hepimiz göz kırpıyoruz. Ancak, bunu daha sık ve daha sık yapma eğiliminde olduğumuz zamanlar vardır. Bir kişinin bunu stres, sinirlilik, endişe veya bize söylediklerinin yalan olduğu için yapabileceğini iddia ederler.

Dudakları büzmek

Ağızla, daha özel olarak dudaklarla yapılan bu jest veya hareket yaygın olabilir, ancak nedenleri ve açıklamaları çeşitlidir. Belki de bu ifadenin en iyi bilinen anlamı, onaylamama veya hoşnutsuzluk göstermektir, ancak aynı zamanda sinirlilik, stres veya diğer duyguları bastırma veya bir şekilde örtbas etme niyetiyle de ilgili olabilir.

Beldeki eller

Birini elleri kalçasında görmek, olağandışı veya nadir bir şey değil, daha ziyade oldukça yaygın bir jest, ki buna muhtemelen seyirci olduğumuza şaşırmıyoruz. Bu duruşu takdir etmek için, ona eşlik eden diğer jestleri dikkate almalıyız, çünkü bu bir meydan okuma, öfke veya tahriş işareti olabilir. Aynı zamanda gurur ve kendine güvenin bir göstergesi olabilir.

Ellerin önünde kenetlenmesi

Eller ayakta, yüz önünde, masa üzerinde, kucakta veya vücudun önünde kenetlenebilir. Her durumda, bu jest genellikle olumsuz bir tutumun ve onu bastırma ve gizleme girişiminin kanıtıdır. Bunu yapan kişi endişeli veya hüsrana uğramış olabilir, bu nedenle rahatsızlığını saklamaya çalışır ve mesafeyi korumaya çalışır ve hissettiklerini gizlemeye çalışır.

Nereye bakıyoruz

İnsanların düşünürken baktığı yön çok farklı şeylerin işareti olabilir. Konuştuğumuz kişi sola bakıyorsa, geçmişteki şeyleri hatırlamaya çalıştığını anlayabiliriz, sağa bakıyorsa (yaratıcı düşünceler), neyi uydurduğunun bir göstergesi olabilir ve bu nedenle bizi yanıltabilirler.

Kaş ovmak

İnsanlar kaşlarından birini içten dışa doğru ovuşturmaya başlarsa, bu hareketin olumlu bir şeyle ilgili olduğunu düşünebiliriz. Denekler bu refleksi sergilediklerinde, bir şeyi veya birini sevdikleri için, ilgilendikleri için veya hoş bir durum yaşadıkları veya hoşlarına giden bir şey hakkında düşündükleri için olabilir.

Başı eğmek

Konuştuğumuz insanlar başlarını bir yana eğdiklerinde, onlara söylediklerimize ya da içinde bulunduğumuz duruma ilgi gösteriyorlar. Baş bu şekilde eğildiğinde boyun açıkta ve savunmasız kalıyor. Sevdiğimiz birine saygının bir işareti olarak da düşünülebilir.

Genişlemiş veya daralmış gözbebekleri

Gözbebekleri kontrol edebileceğimiz bir şey değildir. Normalde etrafımızdaki ışığın miktarına bağlı olarak büyürler veya küçülürler, ancak bunun olmasının bilinçaltı nedenleri de vardır. Görünüşe göre, başka birine ilgi duyduğumuzda ve ondan hoşlandığımızda gözbebeklerimiz genişliyor. İlgilenmediğimiz veya sevmediğimiz zaman daralırlar.

Burna dokunmak

Bu jest, bölgedeki kaşıntı veya rahatsızlığa tepki olarak önemsiz bir hareket veya hatta basit bir refleks olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, buruna dokunmanın başka çağrışımları olabilir. Bir kişi bunu yaparsa, bir şey, endişe veya sinirlilik hakkında inanç eksikliği anlamına gelebilir.

Boynu ovmak ya da dokunmak

Boyunlarımızda birkaç sinir ucu bulunur ve bu bölgeyi ovuşturarak genellikle kalp atış hızımızın yavaşlamasını ve gevşemesini sağlarız. Bir kişi bu hareketi yaparsa, muhtemelen rahatsızdır veya streslidir ve bilinçli veya bilinçsiz olarak sinirlerini sakinleştirmeye çalışıyordur.

Nesneleri kapmak ve onlarla oynamak

Ayakta veya oturuyorken başka bir kişiyle veya insanlarla konuşuyorsak ve birisi nesneleri tutmaya, hareket ettirmeye ve hatta onlarla oynamaya başlarsa, bu açık bir can sıkıntısı belirtisi olabilir. Benzer şekilde, endişeli, huzursuz, zamanı kısıtlı ve hatta hayal kırıklığına uğramış olabilir.

Vücudun önünde bir kolu tutmak

Kolları vücudun farklı bölgelerinin önünde çaprazlamanın farklı yolları vardır. Bu durumda, bir kolumuzu gövdemizin önünde çaprazlayarak diğerini tutmak, bir bariyer oluşturma girişimi ve savunmada olduğumuzun bir işaretidir.

Boynu germek

Bir kişi boynunu bir o yana bir bu yana veya ileri geri hareket ettirdiğinde, genellikle gerilimi serbest bırakma girişiminde bulunur. Boyunda çok sayıda sinir ucu vardır, bu nedenle bu hareketi yapmak gergin bir durumda kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir.