Haber Başlığı

  Yaz aylarının vazgeçilmezi olan karpuz, sıcak havaya inat buz gibi serinleten lezzetiyle içimize su serpiyor. Su oranı oldukça yüksek olan karpuzun faydalarını saymakla bitmez peki size karpuz kadar karpuzun kabuğunun da çok faydalı olduğunu söylesek ne düşünürdünüz? Biz de ilk duyduğumuzda çok şaşırmıştık. O halde gelin birlikte karpuz kabuğunun faydalarına bakalım. 

KARPUZ KABUĞUNUN FAYDALARI

Karpuzun yedikten sonra kabuklarını atıyor musunuz? Amann diyelim karpuz kabuklarını ziyan etmeyelim. Karpuz kabukları A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için çok faydalıdır.

  • Karpuz kabuğunun içinde bulunan bolca antioksidan sayesinde özellikle yüz bölgesinde ki kırışıklıklarla savaşır ve yaşlanmayı geciktirir.
  • Karpuz kabuğunun en önemli faydalarından biri ise kalp ve damar hastalıklarıyla savaşmasıdır. Kan damarlarındaki gerilmeyi azaltır ve kalp krizi ve inme gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır.
  • Kronik hastalıklara karşı savaşarak hücre yenilenmesini sağlamaktadır.
  • Karpuz kabuğunun içerisinde bulunan yoğun oranda lif tok kalmamızı sağlar ve kilo vermemize yardımcı olur.
  • Karpuz kabuğu vücudu zararlı organizmalara karşı korur ve günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.
KARPUZ KABUĞU NASIL TÜKETİLİR?

Karpuz kabuğunu dilerseniz diyet yemeklerinizin yanında yer alan brokoli ve havuçların yanına kızartarak kullanabilirsiniz ayrıca karpuz kabuğu reçeli yapabilir ya da bunlar yerine direkt olarak tüketebilirsiniz. Direkt olarak tüketmenin faydası çok daha fazladır.