Haber Başlığı

Bir şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşan karınca yumurtası yağının tüylere kesin çözüm olduğu söyleniyor. Tüm insanlığın özellikle de kadınların ortak sorunu olan kıl-tüy meselesi için çözümler genelde kısa süreli ve can yakıcı olabiliyor. Son yıllarda hayatımıza giren epilasyon uygulamaları neredeyse kalıcı çözüm gibi görünsede acısı yüzünden herkes için tercih edilebilir bir seçenek olmuyor.

Karınca yumurtası yağı tüylere kesin çözüm mü?

Kesin olarak kanıtlanmış bilimsel bir açıklaması olmasa da kullanların %86’sı düzenli kullanımda neredeyse tüy problemlerinin ortadan kalktığını söylüyor. Hatta duyduğuma göre bir kadın, anneannesinin kendisine yeni doğduğunda bu işlemi uyguladığını ve hayatı boyunca hiç tüy problemi yaşamadığını söylüyor Bu gerçek olabilir mi? Biraz daha araştırma yaptığımda ise yüzyıllar öncesine dayanan, İranlı kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullandıkları yöntem olduğunu gördüm.

Karınca yumurtası yağı yasaklandı mı?

Sağlık Bakanlığı tarafından kurallara uygun şekilde üretildiğinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen karınca yumurtası yağı eğer olması gerekenden farklı bir üretilme söz konusu ise, sağlık açısından tehlike barındırdığı gerekçesiyle yasaklanmıştır.

Yan etkisi var mı?

Normalde tamamen doğal şartlarda elde edilen karınca yumurtası yağının şimdiye kadar duyulmuş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat dikkatli olmakta fayda var, eğer aldığınız yağ doğallıktan uzaksa yan etkileri ortaya çıkabilir.

İşte böyle bi durumda karşılaşabileceğiniz olası yan etkiler;

 • Kaşıntı
 • Yanma hissi
 • Kıl kökü iltihabı
 • Tüylerde beklenenin aksine artış
Beklenilen etki ve yararlar
 • Tüylerden arınmış pürüzsüz bir ten
 • Kıl köklerinin görünümünü azaltır
 • Cilde canlılık verir
 • Cilde parlaklık katar
 • Cildi nemlendiri ve besler
 • Koyu görünümleri azaltır cilde beyazlık verir
Karınca yumurtası yağı kullanımı

Eğer bu yöntemi sizde uygulamak istiyorsanız öncelikle şunu bilmelisiniz, yağı kullanmadan önce uygulayacağınız bölge temiz olmalı en tavsiye edilen yöntem ise ağdadır çünkü kıl köküne en yakın temas ağda sonrasıdır. Jilet de tercih edebilirsiniz ama tedaviniz biraz daha uzayabilir.

Nerden çıktı şimdi bu ağda, jilet yine dediğinizi duyar gibiyim. Üzgünüm hiçbir güzellik sıkıntısız olmuyor ama korkmayın bu işlem sadece tedavi boyunca zaten tüylerinizin azaldığını fark edince sizde bunu hatırlamayacaksınız.

Konumuza dönelim, tüyleri temizledik daha sonrasında en az 20 dakika yarım saat gibi bir süre yağı cildimize masaj yaparak uyguluyoruz, nüfuz etmesi açısından masaj önemli üşenmeyin. Bu işlem tüyleri aldığınız günden itibaren 4 gün uygulamalısınız ve yağı sürdükten sonra 6 saat sudan uzak kalmalısınız. O yüzden gece yatarken uygulamak daha mantıklı.

Aslında çok basit bir uygulama, daha basit anlatacak olursam size 3 adım vereyim:

 1. Tüyleri temizle
 2. Masaj yaparak yağı sür
 3. Bu işlemi 4 gün uygula 

Bunda sonra ise tüyler çıkıp tekrardan alıncaya kadar dokunmak yok sonrasında ise aynı işlemi tekrarla. Ne kadar süre mi? Tüyler sana elveda diyene kadar. Merak etme duyduğuma göre ilk uygulamada bile sonuç alan varmış ama genel kabul görmüş tedavi süresi yaklaşık 1 yıl diyorlar.

Eğer uyguladıysan ya da uygulamak istiyorsan bizimle sonuçlarını paylaşabilir, tavsiyede bulunabilirsin ?