Haber Başlığı

Afrodizyak tüm cinsel uyarıcıları kapsayan genel bir kavramdır. Afrodizyak özelliği olan şeylerin, cinsel heyecanı, gücü, arzuyu ve zevki artırdığına inanılır.

Tarih boyunca kullanılan pek çok afrodizyak tarifinin temeli aslında efsanelere dayanır. Çiğ istiridye, ginseng, çikolata, kahve, bal ve mesir macunu en popüler afrodizyak besinlerdir.

Bizler de bugün kadınlarda libidoyu artırmak için en sık kullanılan gıdaları bir araya getirdik. Hadi başlayalım!

1) Çikolata

Yerken insanı farklı hazlara sürükleyen ve hep seksi bir yiyecek olarak bilenen çikolata, sadece kokusuyla bile mutluluk hormonu endorfini harekete geçirebilir. Cinsel isteği artırma konusunda son derece etkilidir. Rengi ve kokusuyla gecenize heyecan katacak çikolata, cinsel yaşamın en yakın dostlarından biri olarak kabul edilir. Kadınları ve erkekleri tahrik ettiği kabul edilen çikolata kişiler üzerinde mutluluk hissi uyandırır.

2) Ananas

Ananas içerdiği bromelain enzimi sayesinde kadınlar için oldukça olumlu etkilere sahip bir meyvedir. Bromelin enziminin sahip olduğu anti kanser yapısı ve libidoyu pozitif yönde etkileyen özellikleri sayesinde ananas meyvesini önemli bir besin kaynağı haline getiriyor. Bunun yanında ananasın regl ağrılarına da iyi gelmesi kadınlar için olan değerini arttırmada önemli bir faktör.

3) Muz

Muz içerdiği yüksek minerallerden dolayı afrodizyak besinlerde üst sıralarda yer alır. Magnezyum, potasyum ve B vitamini libidoyu artırmak için önemlidir. Erkeklerde cinsel isteği artırmak için bilinen bromeliad enzimler içerir. İçerdiği yüksek potasyumdan dolayı orgazm için önemli besinlerdendir.

4) Kereviz

Kereviz iktidarsızlık tedavisi için kullanılan eski Çin ilaçlarından biridir. Kadınlarda erotik arzu uyandıran bir erkeklik hormonu olan androsteron içerir. Bu özelliklerinden dolayı kereviz uzun çok güçlü bitkisel viagra olarak bilinmektedir. Ayrıca, kereviz sağlık deposudur. Kereviz inflamasyonu azaltır. Kerevizdeki mineraller sinirleri yatıştırır.

5) Avokado

Avokado içerdiği B grubu (B6, B9) vitaminleri sayesinde insanlara yüksek oranda enerji sağlayan bir besindir. Bunun yanında kadınlarda cinsel isteği azaltıcı bir rol üstlenen avokado, içerdiği B6 vitamini sayesinde erkeklik hormonu olarak da adlandırılan testosteron hormonunun üretilmesini artmasını sağlıyor. Bu sayede kadınların olduğu gibi erkeklerin de cinsel isteğini artıran bir besin olma özelliğini taşıyor.