Haber Başlığı

Her güzel şeyin görmezden gelemeyeceğiniz bazı yan etkileri vardır. Aynı şey ünlü jojoba yağı için de geçerlidir. Jojoba yağı, çok yönlü doğası ve sunduğu çeşitli güzellik faydaları nedeniyle hızla popülerlik kazanmaktadır.

Temel olarak, jojoba bir çalıdır. Jojoba yağı ve balmumu, güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve kuzey Meksika'nın kurak bölgelerinde yetişen bu çalının tohumları kullanılarak üretilir. Jojoba, akne, güneş yanığı, sedef hastalığı ve çatlamış cilt gibi birçok sorun için ilaç olarak kullanılmıştır. Dahası, saç dökülmesi problemlerinde ve saçların yeniden büyümesini teşvik etmek için kullanılmıştır.

Jojoba yağının faydaları

Jojoba yağı, güneş yanığı, akne, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilecek çeşitli iyileştirici özelliklere sahiptir. Bakır ve çinko gibi minerallerle birlikte C, B ve E vitaminlerinin bir güç merkezidir. Jojoba yağı son derece besleyicidir. Aslında, anti-inflamatuar ve hafif antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, tahriş olmuş cildi yatıştırmak için son derece yararlı olduğu kanıtlanabilir.

Her şeyin bir bedeli olduğunu zaten belirtmiştik. Bu nedenle jojoba yağı kullanmaya başlamadan önce yan etkilerini öğrenmeniz önemlidir. İşte, jojoba yağının 3 ana yan etkisi:

1. Ağızla teması toksik etki yaratabilir

Jojoba yağı sadece harici kullanım için tasarlanmıştır. Bu yüzden cildinizde ve saçınızda kullanabilirsiniz. Asla ağzınıza sürmemeli veya tüketmemelisiniz çünkü bunu yapmak güvenli olmayabilir. Kalbiniz ve diğer organlarınız üzerinde toksik etkileri olan erusik asit adı verilen bir kimyasal içerir.

2. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

Bazı insanlarda jojoba yağı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu, özellikle cilt reaksiyonları öyküsü olanlar için geçerlidir. Alerji semptomları, kurdeşen, kaşıntı ve yüzünüzde, dilinizde veya boğazınızda şişmeyi içerebilir.

3. Deri döküntüleri yaşayabilirsiniz

Jojoba yağı kullanınca deride döküntüler, kızarıklık ve cilt tahriş yaşayabilirsiniz. Nadiren görülse de, bu semptomları yaşamanız durumunda yağı kullanmayı hemen bırakın. Jojoba yağı çoğu insan için güvenli ve etkilidir. Bununla birlikte, cilt bakımı rutininize dahil etmeyi planladığınız bir bileşen hakkında her şeyi bilmek önemlidir.

Gizem Bozdağ

gizem.bozdag@kadinvekadin.net