Haber Başlığı

Yazın yemeklerin yanına, hatta tek başına bir öğün olabilecek olan karpuzu seçmekte zorlanıyor musunuz? İşin kolayı var sadece birkaç basit tüyo ile en lezzetli karpuzları seçebilirsiniz. Böylelikle bin bir zahmetle evinize taşıdığınız karpuz sizi hüsrana uğratmaz. Gelin birlikte karpuz seçmenin püf noktaları nelermiş inceleyelim..

İYİ KARPUZ NASIL SEÇİLİR?
  1. Karpuz seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi alt kısmının sarı olup olmamasıdır. Karpuzun alt kısmı beyazlaşmışsa kelek çıkabilir sarıya dönmüşse mükemmeldir. Alt kısmı sarı renge dönüşmüş karpuzları seçmek çok daha iyi olacaktır.
  2. Karpuz alırken büyüklüğüne aldanmayın, dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi ağırlığıdır. Eğer karpuz ağırsa iyidir fakat hafifse içi geçmiş olabilir.
  1. Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise karpuzun sapıdır. Eğer karpuz sapı yeşil renkte ise erken hasat edilmiştir böylece istediğiniz lezzete ulaşamazsınız. Fakat artık yavaş yavaş sarıya dönemeye başlamışsa işte o karpuz tam kıvamında demektir.
  2. Eğer karpuzun üzerinde örümcek ağı gibi görünümler varsa bu karpuzun iyi olduğunu gösterir. Hatta minik noktalar varsa lezzetinden şüphe etmeden direkt olarak bu karpuzu alabilirsiniz diyebiliriz.
  3. Son olarak çok şaşıracağını bir yöntemi daha belirtmek istiyorum. Karpuz seçerken dişi mi yoksa erkek mi olduğuna dikkat ederek istediğiniz kıvamda karpuzu seçebilirsiniz. Uzun ve oval bir görünüme sahip olan karpuzlar erkektir ve diğer çeşitlere göre daha sulu oldukları bilinir. Dişi karpuzlar için daha kısa ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. Dişi karpuzlar, erkek karpuzlara göre daha tatlı olurlar.