Haber Başlığı

İlik yağı, tam bir kolajen deposudur. Bu nedenle saç ve cilt, kemik sağlığı başta olmak üzere birçok faydası vardır. Hazır olarak satılan ilik yağı evde de kolaylıkla yapılabilir.

İlik Yağının Saça Faydaları

İlik yağı saça faydaları saymakla bitmez. Saf ilik yağı saç dökülmesini önler, sağlıklı saç çıkmasını sağlar. Doğal nemlendiricidir, bu sayede saç tellerinin kuruluğunu giderir, kırılmasını önler.

Saç köklerini besler saç tellerini kalınlaştırır. Saf ilik yağı hücre yenileyicidir bu sayede saç derisini yeniler ve kuruluğu giderir. Saç derisinin ihtiyacı olan protein, kolajen, vitamin gibi maddeleri sağlar. Saça ilik yağı kullananlar güzel sonuçlar aldığını belirtmiştir.

     

İlik Yağı Saç Çıkarır mı?

Saf kemik iliğinde; kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, demir, selenyum  gibi mineraller, B12, A, K gibi vitaminler vardır. Aynı zamanda omega 3, omega 6 barındırır. Bu kadar zengin içeriğe sahip olan bu ürün saç sağlığı için inanılmaz faydalıdır. Saf ilik yağı saçı besler, dökülmeyi önler ve yeni saç çıkmasını sağlar.

Saf İlik Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saf ilik yağı saç için doğrudan uygulanabilir. Ayrıca hindistan cevizi, argan yağı, çay ağacı yağı gibi diğer ürünlerle karıştırılarak da saça uygulanabilir.

Hazırlanan ilik yağı iyice karıştırılır. Doğal yağ olduğu için kolaylıkla yumuşar. Ancak kış mevsiminde benmari usulü eritilerek de saça uygulanabilir.

Saf ilik yağı saç diplerinden başlayıp saç uçlarına kadar her bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Ardından saçlar streç yardımıyla kapatılır bu sayede ısı sayesinde saç derisine daha fazla nüfus eder. Saf kemik iliği yağı en az yarım saat mümkünse iki saat saçta bekletilir.

Saf İlik Yağı Saçtan Nasıl Temizlenir?

Saçta iki saat bekletilen saf ilik yağı saçtan temizlemek oldukça kolaydır. Saçları temizlemek için saçı ıslamadan şampuan kullanılır. Saçlar kuru olarak iyice şampuanladıktan sonra ılık suyla yıkanır ve durulanır. Gerekli görülürse tekrar şampuanlama işlemi yapılabilir.