Haber Başlığı
Ihlamur nedir?

Özellikle etrafa yaydığı kokusu ile bilinen ıhlamur ebegümeci familyasından gelmektedir. Tropik ve ılıman bölgelerde türemeyi seven bir ağaç bitkisi olan ıhlamurun sayısız faydası vardır. Ihlamur çayı,  fermente edilmemiş ıhlamur ağacının çiçekli yapraklarının demlenmesi sonucu oluşmaktadır.

Faydaları nelerdir?
  1. Grip, nezle, soğuk algınlığına iyi gelir.
  2. Ateş düşürücü ve terletici özellikleri ile solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
  3. Yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliği; öksürük giderici, boğaz ağrısı ve solunum yolundaki tahrişler için faydalıdır.
  4. İltihaplanmayı önler ve giderir.
  5. Eğer ıhlamur çayınıza biraz limon sıkacak olursanız hem bağışıklık hem de sindirim sisteminizin güçlenmesine yardım edecektir.
  6. Vücutta oluşan toksinlerden arınmak ve özellikle şişkinlik, ödem gibi şikayetlerden kurtulmak için ıhlamur çayı faydalıdır.
  7. Ihlamur çayı ödem atmanıza yardım edeceği için daha fazla idrara çıkmanıza ve dolayısıyla da rahatlamanıza yardım eder.
  8. Aynı zamanda ıhlamuru cilt bakımında tercih edebilirsiniz çünkü ıhlamur, cilt yüzeyinde oluşan leke ve kırışıkların tedavisinde de olumlu etki göstermektedir.
  9. Demleyip soğumaya bıraktığınız ıhlamur çayını bir pamuk yardımıyla masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz.
  10. Ihlamuru demledikten sonra bir pamuk batırarak ve gözlerinize tampon hareketlerle masaj yaparak gözlerinizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle gözlerinizin yorgunluğunu azaltabilir ve göz çevrenizde oluşan bakterileri temizler.