Haber Başlığı

Dünyanın en yüksek mutluluk endeksine sahip bu ülkeler, evde mutluluğu yakalamanın felsefesini çözmüşler ve bu felsefelerine bir de isim vermişler: Hygge!

Doğal ve açık tonlarda mobilyaları, ev düzeninizin temeli yapmak

Genel düzenlemelerden başlayacak olursak, bu ülkelerin insanları ev mobilyalarını seçerken açık renk tonlarında ve doğanın bir yansıması olarak hissedebileceğiniz ahşap mobilyaları tercih ediyorlar. Seçeceğiniz konforlu, açık tonlarda bir kanepe ile işe başlayabilirsiniz. Dekorasyon ürünlerinde seramikten ve ahşaptan oluşan, aileden kalma veya el yapımı objeler tercih etmeniz bir diğer hygge tarzı ortam oluşturmanın yolu olabilir.

Yumuşak Dokulu Ev Tekstil Ürünleri Kullanmak

Doğal tonlarda oluşturduğunuz yaşam alanına, yünlü battaniyeler ve desenli kırlentler eklemek size gerçekten evde olduğunuzu hissettirecek. Sade yaşam alanınıza, seçeceğiniz renklerde bu tekstil ürünlerinden eklemek ortama kendinizden de bir şeyler katmanızı sağlayacak. Üstelik, istediğinizde bu ürünlerde değişiklik yaparak, baharda renkli tonlarda kırlentler kullanmak gibi, ortamınızın ve ruh halinizin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Doğanın evinize yansıması olan bitkiler

Yaşam alanlarınıza saksı çiçeklerinizi katmanız ortamda yalnız olmadığınızı hatırlatacak, sabah uyandığınızda yeni bir yaprak verdiğini görmeniz günlük mutluluğunuzu katlayacaktır. Bitkilerinize emek vermeniz, bakmanız ve büyümelerini gözlemlemeniz günlük koşuşturmalarınıza bir mola niteliğinde olacaktır. Balkonda saksıların içerisinde ot ve sebze yetiştirmek de bunlara alternatif olabilir.

Mumlar ve buhurdanlıklar

Hygge felsefesine göre yaşadığınız alanın sıcaklık hissini vermesi çok temel kabul edilmektedir. Bunu gerçek anlamda bir şömine ile sağlayamıyorsak bile bir mum yakarak, sıcak tonlarda loş aydınlatmalar kullanarak, şu dönemde tuz ışıkları çok popüler, bu ortamı sağlayabiliriz. Mumlarınızı rahatlatıcı esanslar içerenlerden seçerseniz, yaşam alanınız ile duyularınıza da hitap etmiş olursunuz. Size hitap eden bir kokulu mum bulamıyorsanız, bir buhurdan edinerek aromaterapi yağları ile huzurlu, hoş kokulu ortamınıza doğal yollardan da ulaşabilirsiniz.

Sıcak içecekler, bitki çayları

Bu felsefenin sıcaklığa ne kadar önem verdiği artık açıktır diye düşünüyoruz. Ortamınız ısınmışken, içimizi de ısıtma vakti. Rahatlatıcı bitki çayları buna yardımcı olabilir, sıcak çikolata ile biraz kendinizi şımartabilir ama en temelinde sıcacık bir kahve iyi gelecektir.

Kitaplar, Filmler, Plaklar

Yaşam alanınızda farklı türden kitaplar bulundurmanız, yemek kitapları, ilgi alanınıza göre çizgi romanlar veya bir botanik kitabı, ortamınızın kurmaca bir düzen değil gerçek bir yaşam alanı olduğunu size hatırlatacaktır. Özenle biriktirdiğiniz filmlerinizi, plaklarınızı dolaplarınızda saklamak yerine görünür yerlerde sergileyebilirsiniz. Şimdiye kadar bahsettiğimiz maddelerden bir ortam oluşturalım; rahat bir koltukta, loş bir ışık altında, güzel kokular eşliğinde, sıcak renkli battaniyeniz ile en sevdiğiniz filmi izliyorsunuz. Bir de kahveniz olsun, geç oldu derseniz bitki çayı.

Düzenli bir ortam

Huzurlu bir ortamınız olması için, öncelikle düzenli bir ortam yaratmanız en önemlisi diyebilirim. Oluşturduğunuz bu harika, sıcacık ortamın sağ üst köşesine bir çift çorap atılması hepimizi üzmez miydi?