Haber Başlığı

Yaz aylarında havuz ve denizde vakit geçirilmesiyle birlikte özellikle kadınlarda jinekolojik sorunlar da kendini göstermeye başlar. Kadınların, yaz aylarının kabusa dönmemesi için jinekolojik muayenenin önemine vurgu yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Süleyman Yeniocak, bu sayede hastalıkların daha erken teşhis edilerek tedavi süresini kısaltabildiklerini ifade etti.

Yılda bir kez jinekolojik muayene önemli

Jinekolojik muayene her kadının yılda bir kez kontrol amaçlı yaptırması gerekli muayenedir. Bu sayede hastalıkların erken tanısı konulabilir. Jinekolojik muayene kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır. Jinekolojik muayene kısa süren bir muayenedir ve ağrı verici bir işlem değildir. Bu yüzden kadınların yılda bir defaya mahsus jinekolojik muayene yaptırması oluşabilecek her türlü hastalığın önlenmesi ve erken tanı için önem taşımaktadır. Operatör Dr. Süleyman Yeniocak, kadınların büyük çoğunluğunun hastalık ortaya çıkınca jinekolojik muayene yaptırdığını, asıl önemli olanın hastalık oluşmadan tedbir almak ve bu konuda erken davranmak olduğunu ifade etti. Özellikle yaz aylarının baş göstermesiyle birlikte havuz ve denizde oluşabilecek enfeksiyonların kadınlarda hastalıklara yol açtığını belirtti. Yaz aylarında kadınlarda jinekolojik hastalıkların artmasının nedenlerinin;

– Havuz ve denizin içindeki pH değerinin uygun olmaması,

– Çok fazla kalabalıktan enfeksiyon oluşma riski,

– Havuzun temizleme sisteminin yetersiz olması,

– Havuzlardaki su sirkülasyonun yeterli seviyede olmaması gibi durumlar olduğunu aktaran Süleyman Yeniocak, ıslak mayonun ise bu nedenlerin en başında geldiğini ve ıslak mayoyla durmanın mantar vb. hastalıklara yol açtığını söyledi.

Islak ve nemli mayoyla durmanın, vajinal enfeksiyonlar başta olmak üzere jinekolojik hastalara sebep olduğunu belirten Yeniocak, havuz ve denize girip çıkarken mutlaka duş alınmasının enfeksiyonları önlediğini dile getirdi.

Kadınlarda vajinalenfeksiyonların belirtileri; kaşıntı, kötü koku, mantar enfeksiyonları, şişlik, tahriş, hafif derecede kanama, kızarıklık, idrar yaparken zorlanma, lekelenme. Bu gibi durumlarda mutlaka en kısa sürede kadın doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Kadın hastalıklarında tanı süreci

Bu hastalığın tanı sürecinde ilk olarak hastanın öyküsü dinlenerek, yaşadığı hastalık ve şikayetler hakkında bilgi alınır. Bu aşamadan sonra hasta jinekolojik muayene masasına yatılarak muayene edilir. En önemli aşaması ise geçirilen hastalığın neden olduğu enfeksiyon çeşitli laboratuvarda ya da gerekliyse ultrasonla bulunmaya çalışılır. Hastanın deniz ya da havuzdan mikrop kapıp kapmadığı, ıslak mayoyla uzun süre durması ya da vajinal bölgenin duşta mikroplardan arındırılamaması gibi durumlar hastalıkları tetikleyebilmektedir. Bu noktada tedavi sürecinde en büyük işin hastaya düştüğünü söyleyen Yeniocak, bu yüzden hastanın enfeksiyonlu deniz ve havuzlara girmemesini dile getirdi. Gerekirse bir süre deniz ve havuz gibi ıslak ve nemli ortamlardan vajinal bölgenin korunmasını vurguladı.

– Tedavi sürecinde, enfeksiyonlardan korunmak ve önlem almak için;

– Havuz ve denizin kalabalık olduğu saatlerde mümkünse havuz ve denize girmekten kaçınılmalı,

– Özellikle deniz ve havuzdan sonra duş alınmalı,

– Sabah saatlerinde havuz ve denizin daha temiz olduğu sabah 09:00’la öğlen 11:00 arsında deniz ve havuza girilmeli. Böylece güneşin kötü ışınlarından da (UV ışınları) korunmuş olunur.

– Havuz ve denizin pH oranı da önemlidir. (Ph oranı düşük olan yerlerde asitlik fazla olur)

– Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemeli,

– Plaj havlusu, bone, gözlük, terlik, bikini ve mayo gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı,

– Aşırı şiddetli yağmur sonrasında havuz ve denize girilmemeli. Çünkü bu enfeksiyonun ilerlemesine ve mikropların artmasına neden olabilir.