Haber Başlığı

Bazı zamanlar doğa da ruh sağlığımızı kötü etkileyebilmektedir. Hava koşulları mutlu ya da huzursuz olmamıza, duygudurum değişikliklerine sebep olabilmektedir.

Örneğin güneşin belli bir seviyeye kadar, insanların çoğunu olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Stresi, yorgunluk seviyesini azaltıp daha güçlü hissettirdiği bulunmuştur. Bir bulguya göre, güneşli günlerde yenilen yemek sonrası bahşiş bırakma oranını daha fazladır.

Kontrol dışı olan beklenmedik hava değişimlerinde ise adaptasyon sağlamak zorlaşabilir ve depresyona girilebilir, motivasyonum düşebilir, yorgunluk ve uyku düzeninde bozulmalar görülebilir.

Havanın kapalı olduğu durumlarda insanlarda duygusallık, yorgunluk, içe kapanıklılık durumları gözlemlenmektedir. Hava aşırı sıcak olduğunda ise öfke durumları belirebilmektedir.

Bu tür duygu değişimleri havanın etkisiyle gayet normaldir fakat havaya bağlı duygu değişiminiz iki haftayı geçtiği takdirde tehlikeli olabilir. Başka bir durumun belirtisi olabileceğinden, ilgili uzmana danışmanız gerekmektedir.