Haber Başlığı

Psikologların da kabul ettiği gibi ilk izlenim, uzun süreli izler bırakır. Ve en şaşırtıcı kısım, aslında bir insanın ne kadar iyi olduğuyla çok az bağlantısı olmasıdır.

Uzun süreli bir ilişki için kilit noktalardan biri ilk izlenimdir. Bir iletişim uzmanından iyi bir ilk izlenim bırakma konusunda bazı tavsiyeleri sizler için derledik…

Biraz gecikmeyle gülümse

Hepimiz iyi iletişim için gülümsemenin çok önemli olduğunu biliyoruz. Ancak, basit nezaket gösteren yapay gülümseme, iyi iletişimi sağlamaz. Daha iyi bir izlenim bırakmanın yolu ise; ilk olarak, başka bir kişinin yüzüne bakın, birkaç saniye bekleyin ve sonra sadece gülümseyin. Bu duraklama, gülümsemenizi daha samimi hale getirecektir.

Çok uzun süre göz teması kurmayın

Araştırmalara dayanarak, çok uzun süre göz teması kurmak saldırganlık olarak yorumlanabiliyor. Bunun yerine, biriyle tanışmanın başından itibaren görsel temas süresini kademeli olarak uzatmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda 60/40 kuralı mükemmel bir şekilde çalışacaktır. Yaklaşık yüzde 60’lık bir süre için göz teması kurun. Aynı şey erkekler ve kadınlar arasındaki ilişkiler için de geçerlidir.

Duruşunuzun farkında olun

Şampiyon sporculara veya siyasi liderlere bakın, onları asla omuzları veya gözleri kapalı olarak görmeyeceksiniz. Tam tersi, her zaman mükemmel bir duruş ve bir gülümseme ile duruyorlar. Böylece güvenlerini gösteriyorlar. Uzmanlar, en iyi izlenimi bırakmak istiyorsanız tam olarak aynı şeyi yapmanız gerektiğini tavsiye ediyor.

İlginizi gösterin

Yeni biriyle tanışırken, herkes 2 şey hakkında düşünür: “Onu sever miyim?” ve “Benden hoşlanır mı?”. İyi bir izlenim bırakabilmek için, bizzat ilgi göstermek gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, gülümsemek, tüm vücudunuzla onlara doğru dönmek ve daha fazlası gibi sözel olmayan işaretleri kullanmaktır. Dikkat edin ve ikiniz arasındaki tüm engelleri açın; çantalar, gözlükler ve elleriniz, onlar da kapatılmamalıdır.

Endişeli jestlerden kurtulun

Yalan söylendiğini gösteren özel bir sözlü işaret yok. Bununla birlikte, telaşlı el hareketlerinin bir şeyi saklayan birinin göstergesi olduğunu söyleyen çok fazla makale var. Bu önyargılara dayanan birçok insan var, bu yüzden farkında olmanız ve boynunuza, yüzünüze, kulaklarınıza veya saçınıza dokunmamanız gerekir.

Empati kurun

Bir kişiye ilginizi sadece sözel olmayan belirli işaretler göndererek değil, davranışlarını taklit ederek ve buna göre tepki vererek gösterebilirsiniz. Karşınızdaki kişinin ilgisini daha fazla çekebilir ve güvenini kazanabilirsiniz. Birini beğenir gibi davrandığınızda, onları gerçekten sevmeye başlarsınız.

Prova yapın

Bir görüşmeden önce biraz zamanınız varsa prova yapmaya çalışın. Aynanın önünde o kişiyle konuştuğunuzu, bir gülümsemeyi ve bir duruşu deneyin ve hareketlerinize bakın. Görselleştirme her zaman daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

İyi bir ilk izlenim bırakmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Onları yorum bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!