Haber Başlığı

  Tamda tezgahlarda balıkları görmeye başlamışken hangi mevsimde hangi balık çıkar, hangi balık yenir öğrenelim. Her hafta mutlaka en az bir kere tüketmemiz gereken balığın incelikleriniz bilmek şart. O zaman hangi tür balık yemeliyiz hemen öğrenelim. 

OCAK: Yağlanmanın devam etmesiyle palamut, lüfer ve uskumru en lezzetli halindedir. Hamsi de en lezzetli halini bulmuş durumdadır.

ŞUBAT: Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Hamsi bu ayda biter. Midye sezonu başlar. Uskumru, lüfer ve palamudun lezzeti düşüşe geçer.

MART: Kalkan, levrek ve kefalin en lezzetli aylarından biridir. Lüfer, palamut ve uskumrunun lezzeti iyice düşer. Bu ayda levreğin tadını çıkartmak gerekir.

NİSAN: Kalkan sezonu nisanda da devam eder, mercan, kılıç, levrek ve kırlangıç balıkları boldur. Haftada mutlaka mercan balığını tatmalısınız.

MAYIS: Barbun, tekir, levrek ve iskorpit bu ayda bulunur. Mayıs ayı balık yemenin tam zamanıdır, tam yaza girmeden sıcaklar bastırmadan bu balıkların keyfini sürün.

HAZİRAN: Balık açısından bereketsiz bir aydır. Levrek, barbun, tekir gibi balıklar bulunur fakat azdır ve pahalıdır. Yaz ayları balıklar kışa göre daha az bulunur bu yüzden yaza girmeden balık yemeyi ihmal etmemek gerekir.

TEMMUZ: Sardalya mevsiminin başladığı aydır. İstavrit ve uskumru da tava için idealdir.

AĞUSTOS: Sardalya sezonunun en lezzetli dönemidir. Çingene palamudu ayın sonuna doğru çıkmaya başlar.

 

EYLÜL: Sardalya ve kılıç balığının tam zamanıdır ve çok lezzetlidir. Av sezonu başlar, palamutlar bol bol bulunur.

EKİM: Lüferin en lezzetli olduğu aylardan biridir, diğer balıklar açısından da bereketli bir aydır. Palamut, barbun, tekir, sardalya, levrek bolca çıkar ve lezzetlidir.

KASIM: Hamsinin bolca bulunduğu ve lezzetli olduğu aydır. Uskumru ve torik de tercih edilen balıklardandır.

ARALIK: Bol miktarda tekir getiren bir aydır. Uskumru, palamut ve lüfer iyice yağlanarak daha da lezzetlenmiştir.