Haber Başlığı

Göğsünüzdeki yanma hissinin kalple hiçbir ilgisi olmamasına rağmen buna mide ekşimesi denir. Rahatsız edici ve sinir bozucu, özellikle hamilelik sırasında birçok kadını rahatsız ediyor.

Aklınıza gelebilecek ilk soru, onu nasıl durduracağınızdır. Ayrıca tedavilerin bebeğiniz için güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Hamilelik sırasında mide ekşimesine neyin neden olduğunu ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenin.

Hamilelikte mide yanmasına ne sebep olur?

Normal sindirim sırasında, yemek yemek borusundan (ağzınız ve mideniz arasındaki tüp), alt yemek borusu sfinkteri (LES) adı verilen kaslı bir kapaktan geçerek mideye gider. LES, yemek borunuzla mideniz arasındaki kapının bir parçasıdır. Yiyeceklerin geçmesine izin vermek için açılır ve mide asitlerinin geri gelmesini durdurmak için kapanır.

Mide ekşimesi veya asit reflüsü olduğunda, LES mide asidinin yemek borusuna yükselmesine izin verecek kadar gevşer. Bu göğüs bölgesinde ağrı ve yanmaya neden olabilir. Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri, LES de dahil olmak üzere yemek borusundaki kasların daha sık gevşemesine izin verebilir. Sonuç olarak, özellikle uzanırken veya büyük bir yemek yedikten sonra daha fazla asit geri sızabilir.

Ek olarak, fetüsünüz ikinci ve üçüncü trimesterlerde büyüdükçe ve rahminiz bu büyümeye uyum sağlamak için genişledikçe, mideniz daha fazla baskı altındadır. Bu aynı zamanda yiyecek ve asidin yemek borunuza geri itilmesine neden olabilir.

Mide ekşimesi çoğu insan için şu veya bu zamanda yaygın bir durumdur, ancak mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Bununla birlikte adet gecikmesi veya mide bulantısı gibi başka belirtiler de yaşıyorsanız, bunlar hamilelik testi yaptırmanız gerektiğinin işaretleri olabilir .

Hamilelik mide yanmasına neden olur mu?

Hamilelik, mide ekşimesi veya asit reflü riskinizi artırır. İlk üç aylık dönemde yemek borunuzdaki kaslar yiyecekleri mideye daha yavaş iter ve midenizin boşalması daha uzun sürer. Bu, vücudunuza fetüs için besinleri emmesi için daha fazla zaman verir, ancak aynı zamanda mide ekşimesine de neden olabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde bebeğinizin büyümesi midenizi normal konumundan dışarı itebilir ve bu da mide ekşimesine neden olabilir. Ancak her kadın farklıdır. Hamile olmak, mutlaka mide ekşimesi yaşayacağınız anlamına gelmez. Fizyolojiniz, diyetiniz, günlük alışkanlıklarınız ve hamileliğiniz dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Bunu durdurmaya yardımcı olacak yaşam tarzı değişiklikleri yapabilir miyim?

Hamilelik sırasında mide ekşimesini gidermek tipik olarak bazı deneme yanılmaları içerir. Mide ekşimesini azaltabilecek yaşam tarzı alışkanlıkları, anne ve bebek için genellikle en güvenli yöntemlerdir. Aşağıdaki ipuçları mide ekşimenizi hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Daha küçük öğünleri daha sık yiyin ve yemek yerken içmekten kaçının. Bunun yerine öğün aralarında su için. 
 • Yavaş yiyin ve her lokmayı iyice çiğneyin.
 • Yatmadan birkaç saat önce yemek yemekten kaçının. 
 • Mide yanmasını tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Tipik suçlular arasında çikolata, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, turunçgiller ve domates bazlı ürünler gibi asitli yiyecekler, gazlı içecekler ve kafein bulunur.
 • Yemekten sonra en az bir saat dik durun. Yavaş bir yürüyüş de sindirimi teşvik edebilir. 
 • Dar giysiler yerine rahat giyin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. 
 • Yastık veya takoz kullanın.
 • Bir parça şekersiz sakız çiğneyin. 
 • Sol tarafınıza yatın. Sağ tarafınıza yatmak midenizi yemek borunuzdan daha yükseğe konumlandırır ve bu da mide ekşimesine neden olabilir.
 • Semptomlar başladığında, semptomları bastırmak için yoğurt yiyin veya bir bardak süt için.

Alternatif tıp seçenekleri arasında akupunktur ve ilerleyici kas gevşemesi, yoga veya rehberli görüntüler gibi gevşeme teknikleri yer alır. Yeni tedavileri denemeden önce daima doktorunuza danışın.

Doktorumla ne zaman konuşmalıyım?

Geceleri sizi sık sık uyandıran, antasitinizin etkisi biter bitmez geri dönen veya başka semptomlar (yutma güçlüğü, öksürme, kilo kaybı veya siyah dışkı gibi) oluşturan mide ekşimeniz varsa, daha ciddi bir sorununuz olabilir, dikkat!

Doktorunuz size gastro özofajial reflü hastalığı (GÖRH) teşhisi koyabilir. Bu, sizi yemek borusu hasarı gibi komplikasyonlardan korumak için mide ekşimenizin kontrol altına alınması gerektiği anlamına gelir.

Doktorunuz semptomlarınızı azaltmak için bazı asit azaltıcı ilaçlar reçete edebilir. Araştırma asit üretimini engellemeye yardımcı olan H2 blokerleri adı verilen ilaçların güvenli göründüğünü gösterir. Proton pompa inhibitörleri adı verilen başka bir ilaç türü, diğer tedavilere yanıt vermeyen mide ekşimesi olan kişiler için kullanılır.

İlaçların etkileri konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Doktorlar, doğmamış çocuğunuzu güvende tutarken belirtilerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.