Haber Başlığı

Kadınların hayatlarında yaşadıkları en eşsiz dönlerden biri olan hamilelik çeşitli sorunlara da neden olabilir. Hormonal değişiklikler, fiziksel rahatszılıklar ve duygu durum bozuklukları gibi sorunlar oldukça zorlayıcı olabiliyor.

Zorlayıcı sorunlar arasında yer alan uykusuzluk ise başa çıkılması en zor olanlarındandır. Hamilelik sırasında yaşanan uykusuzluğun ise çeşitli nedenleri vardır. 

Bu zorlayıcı uykusuzluk sürecini atlatmak için ise ne yazık ki ilaç tedavisi kullanımı uygun değildir. Bu sebepten ise uygulanabilecek çeşitli doğal yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında yer alan bu 8 yöntem en etkili sonuçları verir.

1. Daha sık hareket edin

Dr. Holliday-Bell'ın, egzersizin kaliteli uyku teşvik ettiği ve özellikle gebelik döneminde faydalı olabileceği belirlenmiştir. Fiziksel aktivite sadece enerjiyi ve ruh halini artırmakla kalmaz, aynı zamanda stres seviyelerini azaltarak daha iyi bir uyku için önemli bir faktördür.

2. Yeterli magnezyum alın

Biyolojik İz Element Araştırması kapsamında yapılan çalışmalara bakıldığında, gebelikte yeterli miktarda magnezyum almanın önemi vurgulanmıştır. Magnezyum eksikliği özellikle ikinci üç aylık dönemde ortaya çıkabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

3. Lavanta yağı kullanın

Lavanta üzerine yapılan araştırmalarda, alternatif tıptaki faydaları saptanmıştır. Doğal yağların sunduğu mucizelerden biri olan, lavanta yağı koklamanın uygun uyku alışkanlıklarıyla birlikte uykunun kalitesini artırabileceği belirlenmiştir.

4. Biraz ekşi vişne suyu yudumlayın

Ekşi kirazların uyumayı kolaylaştırabilecek iki bileşeni olduğunu belirten Dr. Holliday-Bell, triptofanın ve melatoninin bu işlevi desteklediğini ifade ediyor.

Holliday-Bell'e göre, ekşi vişne suyunun herkes üzerinde aynı etkiyi yaratmadığını ancak bazı insanların hızlı uykuya dalıp daha uzun süre uyumalarına yardımcı olabileceğini düşündüğünü vurguluyor.

5. Yatmadan önce pelvik tabanınızı gevşetin

Pelvik taban gevşeme egzersizlerinin yanı sıra derin karın nefesi, yogada mutlu bebek pozu ve derin çömelme de bulunuyor. Bu egzersizler, kaslarınızın tüm hareket aralığında rahatlamasına, uzamasına ve gerilmesine yardımcı olabilirken her zaman esnemek yerine bunu sağlayabilirler.

6. Masaj yaptırın

Yapılan sistematik bir inceleme de doğum öncesi masaj terapisinin stres hormonlarının düşmesiyle ve uyku kalitesinin artmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi. Bu terapinin aynı zamanda ruh halini iyileştirdiği belirlendi.

7. Akupunktur uzmanına görünün

Hamile kadınlarda akupunktur tedavilerinin uyku kalitesini artırmasıyla ilişkili olduğunu belirlendi. Akupunkturun vücudun melatonin üretimini artırabileceğini ve bu hormonun rahatlamaya ve uykuya yardımcı olabileceğini düşünülüyor.

8. Bilişsel davranışçı terapiyi deneyin

Dijital CBT-I uygulamasının hamile kadınlardaki uyku kalitesini önemli ölçüde arttırdığını ve depresyon ile anksiyete belirtilerini azalttığını gösterdi.