Haber Başlığı

Hamile kalmak istemeyen ya da isteyen pek çok kadın için korunmasız ilişki sonrasındaki süre oldukça heyecan ve endişe vericidir.

Ne zaman ve nasıl gebeliğin oluşacağı bilinemediği için en kısa sürede hamlelik testine başvurarak sonucun hemen öğrenilmesi istenir.

İki adet periyodu arasında olan o dönemde tüm belirtiler sorgulanmaya başlanır.

Bu süre zarfında kadınların en merak ettiği sorulardan biri ise hamileliğin ne kadar sürede belli olacağı sorusudur.

Uzmanlardan alınan bilgilerle sorularınızı yanıtladık, işte cevaplar…

Hamilelik ne kadar sürede belli olur?

Adet dönemi geciktiği zaman veya geciktikten bir hafta sonra hamilelik testi yapılırsa  daha net sonuçlar alınabilir. Testlerin ne kadar doğru olacağı konusunda birden çok faktör devreye girmektedir. Gebelik yumurtlama döneminin ilk günlerinde oluştuysa muhtemelen daha erken pozitif sonuçlar alabilirsiniz.

Evde yaptığınız gebelik testleri zaman içerisinde iyice geliştirilmiş testlerdir. İdrarın içindeki az miktarda hCG seviyesini bile tesbit edecek kadar hassas olan testler vardır. Testin hassas olup olmadığını anlamak için ambalaj üzerindeki mIU/ ml miktarına bakabilirsiniz. mIU/ ml sayısı ne kadar küçükse test o kadar hassastır. Bu sayının aralığı 10 mIU /ml ile 50 mIU / ml arasındadır.

İlişkiden ne kadar süre sonra hamilelik testi yapılmalıdır?

Adet periyodunun her gününde test yapılabilir. İdrarda bulunan hCG oranına bağlı olarak sonucun doğruluğu değişebilir. Hamile olsanız bile testi çok kısa süre içinde yaparsanız negatif sonucunu alabilirsiniz.

Korunmadan cinsel ilişkiye girdikten en az 12 gün sonra test yapılması size en sağlıklı sonucu verecektir. Adet dönemleri düzensiz olan kadınlarda ise bu süre 3 hafta kadar sarkabilir.

Hamilelik kanda ne kadar sürede belli olur?

Gebelik hormonu hCG, idrarda o kadar hızlı bulunmaz fakat kanka çok erken bulunur. Döllenen yumurta rahim duvarına tutunduktan 6-8 gün sonra pozitif bir test sonucu alabilirsiniz.

Hamilelik testini evde yaptıktan ve olumlu sonuç aldıktan sonra sağlama yapmak için kan testi yaptırmanız gerekir.