Haber Başlığı

Halılar özellikle evlerin olmazsa olmaz aksesuarlarındandır. Halısız bir ev bomboş ve anlamsız gözükür. Halı Türklere has bir üründür. İlk olarak halı örneklerine, Sibirya'nın Altay Bölgesi'nde yer alan Pazırık koruganlarında yapılan kazılarda rastlanmıştır. Burada bulunan halı M.Ö 5. YY’a ait olduğu anlaşılmış ve Türk düğümü denilen sistemle üretildiği kanıtlanmıştır.

Halının insan hayatındaki yeri

Geçmiş dönemlerde halı sahibi olmak özel bir durumdu. Yani bir lükstü. Özellikle değerli iplerden örülen halılar daha çok önemliydi. Doğu medeniyetlerinde daha çok kullanılan ve üretilen halı Çin ve Pers kültüründe de çok değerli bir eşya olduğu bilinir. Bilindiği gibi Orta Asya kışları sert geçtiği için halı kullanıldığı söylenir. Göçebe hayatı yaşayan Orta Asya insanının çadırlarını yapımında halı kullanması buna bir örnek olarak gösterilebilir. Daha sonra zamanla saraylarda gösteriş olarak kullanılmaya başlandı.

Doğuda en önemli geçim kaynaklarından biri haline gelen halının, kervanlar ile zamanla batıya taşınarak oralarda yayılmaya başladığı söylenebilir. Selçuklu ve Osmanlıların görkemli ve ihtişamlı yaşantılarının önemli bir parçası olan halılar, zamanla ipek ipliği ya da yaldızlı altından değerli ipler kullanılarak yapılmaya başlandı. Sultanların odasını süsleyen halı devletler arasında birbirlerine hediye olarak da verilirdi.

Günümüzde halının yeri

Günümüzde halılar el ve makine halısı olarak ikiye ayrılır. Eskiden el emeğiyle günlerce uğraşılarak yapılan her şey bugün makineler ile çok kısa sürede yapılabiliyor. Bu halı sektöründe de bu şekilde ilerlemektedir. Özellikle Çin, Hindistan, İran, Pakistan, Türkiye, Nepal ve Tibet kilim sanayisi üzerinde yoğunlaşmış ülkelerdir. Özellikle İran halısı en meşhur bilinen halılardandır. Günümüzde el dokuması halılar çok pahalı ve özeldir. Makine halısı el halısına göre daha çok dünya pazarına girmiştir. Dünya pazarının yaklaşık %84 makine halısı ise el dokuması halısı oluşturmaktadır. Bu durum batıdaki sanayi devriminden kaynaklanır.

Evlerde halıların yeri çok önemlidir. Evi güzel gösteren en önemli eşyalardan biri olan halı aynı zamanda evin en çok tozunu mikrobunu taşıyan eşyalardandır. Mikroplar çok uzun süre halılarda yaşayabilir ve çoğalabilir. Bu açıdan bakıldığında halıların temizlik bakımları çok önemlidir. En modern ve güncel tasarımlar için Türkiye’nin en büyük halı sitesi hali.net'ten ürünleri inceleyebilirsiniz.