Haber Başlığı

Saçlarınız mat görünüme sahipse ve sık sık saçınıza dokunduğunuzda bile elinize geliyorsa ve kırılıyorsa yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Saç sağlığı için protein, çinko, selenyum, magnezyum ve demir gibi mineraller, D ve B12 vitaminleri ile Omega-3 yağ asitleri çok önemli! Peki düzenli olarak hangi besinleri tüketmemiz gerekiyor.

Somon

Somon balığı, saçların gürleşmesi ve saç folikülünün etrafındaki yağ tabakasının kalınlaşması için gerekli Omega-3 yağ asitlerini, proteini, D vitaminini ve diğer bileşenleri içerir. Ayrıca somonun yanı sıra ringa balığı, ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar da benzer içeriğe sahip olduğundan bu balıkları da tüketebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, sağlıklı saçlar için harika bir protein ve biotin kaynağıdır. Biotin saç köklerinin beslenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca özellikle yumurta sarısı sayesinde hem vücudunuz, hem saçlarınız için gerekli olan D vitamini alınmış olur.

Kuruyemiş

Günlük beslenmenize sağlıklı yağları eklemeniz, kalp ve kas sağlığınızı olumlu etkilemekle kalmaz; omega-3 ve omega-6 sayesinde saç dökülmesini azaltıp saç sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur. Badem, ceviz, Hindistancevizi yağı gibi besinler cildin daha parlak görünmesini sağlar ve saçı nemlendirir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile de bağışıklığı ve saç yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurdun içerisindeki yüksek protein ve kalsiyum, saçın parlak kalmasına, sağlıklı uzamasına destek olur. Özellikle 45 yaşından sonra kalsiyum eksikliği görülme sıklığı arttığını unutmadan, yoğurdu beslenmenizden eksik etmemelisiniz.

Ispanak

Demir denilince akla gelen ilk sebze olan ıspanak ile saçların incelmesini önlemek mümkün. Demirin yanı sıra folat, A ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin içeriği ile kollajen üretimi için de destek olan bu sebzeye öğünlerinizde daha sık yer verebilirsiniz.

İstiridye

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre demir eksikliği, dünya nüfusunun yüzde 80’inin sorunudur. Bu oranın çoğunluğunu  ise kadınlar oluşturur. Kırmızı et, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta sarısı demir kaynakları olarak bilinse de istiridye, demirin yanında çinkodan da oldukça zengin özelliği ile bir adım öne çıkar. Böylece saç dökülmeleri azalırken daha sağlıklı saçlara ulaşmak mümkün olur.

Fasulye

Veganların dostu baklagiller; tam bir bitkisel protein ve demir kaynağıdır. Ayrıca fasülye başta olmak üzere kuru baklagiller; yüksek lif miktarı, çinko, selenyum ve folat ile saç için gerekli olan besin öğelerini almanıza yardımcı olur.

Sığır eti

Sığır eti, saçı kalınlaştırmaya ve daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olabilecek demir ve omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Ancak kolesterolünüz varsa, etin yağlı kısımlarını tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Patates

Patates hangi formda olursa olsun -tabii kızartma yerine haşlama, fırınlama ya da salatasını tercih etmekte fayda var- içerdiği A ve B vitaminleri ile saç için gerekli olan sebum üretimine ve saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca A vitamini sayesinde göz sağlığını ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dolmalık biber

Araştırmalara göre C vitamini, vücutta emilecek demir miktarında ve kollajen sentezinde önemli bir rol oynar. Portakal, çilek ve kivi gibi meyvelerde bulunsa da dolmalık biberdeki miktarını göz ardı etmemelisiniz. Öyle ki 60 gram dolmalık biber ile günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.