Haber Başlığı

Hemen hemen her kadının spor ve fitness antrenmanı yaparken kaçınmaya meyilli olduğu vücut bölgesinden biride kollardır. Birkaç basit egzersizle kol bölgenizse sarkık veya güçsüz bölgenizi güçlendirmeyi sağlayabilirsiniz. rağmen. Peki  kollarınızı güçlendirmek  için en iyi 3 egzersiz nedir? Hadi öğrenelim…

1) Şınav

Güçlü kollar elde etmek için en etkili egzersizlerden biri şınavdır. Bunun için kendi vücut ağırlığınızı kullanabilirsiniz ve herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Şınav sadece trisepsleri değil aynı zamanda göğüs ve omuzları da çalıştırır. Şınav için, bacaklarınız düz, ayaklarınız birbirine yakın ve kollarınız göğsünüze yakın olacak şekilde yüzüstü yatın. Ön kollarınız dikey konumdayken, iki elinizle kendinizi destekleyin ve kendinizi yukarı doğru itin. Vücudun düz bir çizgi oluşturmalıdır. Ardından yere dönün ve üst bedeninizi kontrollü bir şekilde tekrar indirin. Özellikle kolları eğitimsiz kişiler için şınav ilk başta zorlayıcı olabilir, bu yüzden düşük hedefler belirleyin ve her gün hedeflerinizi yavaş yavaş büyütün.

2) Omuz presi

Şınav gibi omuz presi de kol antrenmanınızdan eksik olmamalıdır. Egzersiz sadece omuzları ve trisepsi değil, aynı zamanda boyun, göğüs ve mideyi de çalıştırır. Omuz presini, plakalar, ağırlıklar ile tamamlanmış bir halterle veya alternatif olarak iki doldurulmuş su şişesi ile yapabilirsiniz. Nasıl Yapılır: Ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde dik durun. Her iki taraftaki ilgili ağırlıkları köprücük kemiğinizin seviyesinde tutun. Ardından, ağırlıkları düz ve baş üstü olana kadar yukarı doğru itin.

3) Biceps pazı hareketi

Pazı hareketini hiç duymadın mı? O zaman iyi eğitilmiş kolların hayalini kurmanın tam zamanı diyebilirz. Adından da anlaşılacağı gibi, popüler egzersiz özellikle pazıları çalıştırır. Ağırlıklar, dambıl veya doldurulmuş su şişeleri ile yapılabilir. Her iki elinizde bir ağırlık tutun ve ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde dik durun. Kollarınızı yanlarınızda tutun ve omuzlarınızı geriye doğru yuvarlayın. Daha sonra, üst kollarınızı hareket ettirmeden, ön kollarınız üst vücudunuza doğru olacak şekilde ağırlıkları yavaş ve kontrollü bir şekilde kaldırın. Vücudunuzun üst kısmına ulaştığınızda, kısa bir süre tutun ve ardından kendinizi yavaşça aşağı indirin.