Haber Başlığı

Makyaj yapmıyor olsanız da gün boyu cildinize yapışmış yağı ve kiri çıkarmanız ve cildinizi temizleyerek gözenekleri açmanız gerekir.

Gözeneklerin tamamen yok olması ya da kapatılması mümkün değildir. Çünkü gözenekler cildin nefes almasını sağlar. Deri alt katmanlarının oksijen ihtiyacının karşılanması için gözeneklere ihtiyaç vardır. Ancak büyük gözeneklerini sıkılaştırabilmeniz ve küçültebilmeniz mümkün.

Bunun için kullanılabilecek öneriler;

Nemlendirici seçimi: Gözenekli ciltlerin yine dikkat etmesi gereken bir nokta nemlendirici seçimidir. Yağ bazlı nemlendiriciler gözenekleri tıkayabileceğinden yağlı ve karma ciltlerin bu nemlendiricileri kullanması önerilmez. Cildinizde sebum üretimini dengede tutan ve cildi yağlandırmayan ürünleri tercih etmeniz gerekir.

Tonik kullanımı: Gözenekli ciltlerin olmazsa olmazı tonik ya da toner denilen ürünlerdir. Tonikler cildi derinlemesine arındırarak gözenekleri temizler. Böylece ciltte mikropların birikmesini engeller.

Jel temizleyici: Gözenekleri ciltlerin mutlaka temiz tutulması gerekir. Bunun içinde jel temizleyiciler bu ciltler için en uygun olanıdır. Jel bazlı bir temizleyici, gözeneklerden yağın temizlenmesini ve görünümlerinin azaltılmasını sağlar.

Ürünü seçimi: Gözenekli cilde sahip olanların cilt bakım ürünü seçerken çok dikkatli olmaları gerekir. Yağlı ve büyük gözenekli cildi olanlar mutlaka yağ bazlı ürünlerden kaçınmalıdır. Bunun yerine su bazlı ürünleri tercih etmelidir.