Haber Başlığı

Dürüst olalım, Koyu halkalarla uyanmak ideal değil. Ve yine de birçok insanın her sabah deneyimlediği bir şey. Dermatolog Courtney Rubin, “Koyu halkalar hem erkek hem de kadın hastalarımda ortak bir endişe” diyor. İnternet, tüm karanlık halkaları tedavi etmek için tek ve bağımsız bir yaklaşımın işe yarayacağına inandırabilirken, Rubin, gelişimlerine katkıda bulunan sayısız faktör olduğuna ve her birini anlamanın onlardan bir kez ve kalıcı olarak kurtulmanın anahtarı olduğuna dikkat çekiyor. 

Bunun için buradayız. Önce, koyu göz altı halkalarına neden olan tüm faktörleri keşfedin, böylece ortaya çıktıklarında onları tedavi etmeye daha iyi hazır olursunuz.

Sadece yaşlanıyorsunuz

Koyu, çökük göz altlarının görünür hale gelmesinin ana nedeni, yüz bölgesindeki doğal hacim kaybıdır. Rubin, “Gözün altında SOOF (suborbicularis oculi yağ) adı verilen özel bir yumuşak doku yastığı var” diye açıklıyor. “Zamanla bu doku yastığı büzülerek alçalarak göz altının doğal hacminin azalmasına ve gölge oluşmasına neden olur. Bu, koyu halkaların en yaygın nedenlerinden biridir.” Dahası, yaşlandıkça, o doku bölgesini kaplayan hassas cildin de kolajen ve elastin kaybetmeye meyilli olduğuna ve bunun da daha ince cilde ve daha da belirgin hacim kaybına ve gölgelere yol açtığına dikkat çekiyor. 

Kozmetik cerrah Reza Tirgari, MD, daha fazla açıklamak için, göz altındaki hacim azaldıkça ve cilt inceldikçe, daha derin kılcal yatağın daha belirgin hale geldiğini ve bu nedenle göz altı bölgesinin yaşla birlikte daha koyu göründüğünü söylüyor. “Neyse ki, bu amaç için yapılmış özel dermal dolgu maddeleri ile bu kolayca ve hızlı bir şekilde düzeltilebilir” diyor ve amacınız buysa, prosedür konusunda beceri ve deneyime sahip bir uygulayıcı görmenin özellikle önemli olduğunu belirtiyor.

Susuz kalmışsınız

Hacim kaybı sadece yaşla birlikte olmaz. Rubin, “Unutmayın, su insan vücudunun yaklaşık %60'ını oluşturur” diyor. “Ciddi bir şekilde susuz kalırsanız, cildiniz ve göz altınızdaki hassas doku da dahil olmak üzere vücudunuzun dokuları küçülmeye başlar.” Yani, örneğin 20'li yaşlarınızdaysanız, otomatik olarak kozmetik tedavilere geçmeden önce su tüketiminizi yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ve eğer bol su içtiğinizi fark ederseniz, belki de kendinizi şımarttığınız diğer içecekler suçlu olabilir. Sonuçta kafein, alkol ve diğer diüretikler dehidrasyona neden olabilir ve kurtulmak için daha fazla suya ihtiyaç duyar.

Yeterince uyumuyorsunuz

İşte koyu göz altı halkalarının oldukça iyi bilinen bir başka nedeni. Ve yaşa bağlı hacim kaybının aksine, bu ciddi şekilde uykusuz olan herkesin başına gelebilir. “Vücudunuzun kendi sirkadiyen ritminin düzenli bir programa alışması ve uykusuzluğun önlenmesi için her akşam aynı saatte uyumak her zaman yardımcı olur” diyen Tirgari, düzensizliklerin gözlerin kararmasına ve/veya yansıma olarak bollaşmasına neden olabileceğini belirtiyor.

Gözlerinizi yoruyorsunuz 

Gözlerinizi zorlamak sadece görüşünüzü zedelemez. Dermatolog Alan Parks'a göre, göz altı görünümünüzü de etkileyebilir. “Bir şeyi görmekte zorlandığınızda ve gözlerinizi zorladığınızda, kan damarlarınız cildinizin altında genişler ve koyu halkalar olarak daha belirgin görünür” diye açıklıyor ve daha fazla gerilmeyi önlemek için göz reçetenizi kontrol ettirmenin yardımcı olabileceğini belirtiyor ve, sonuç olarak, karartma.

Kontakt dermatit yaşıyorsunuz

Rubin, göz altı cildinizin ne kadar ince olduğunu göz önünde bulundurarak, özellikle kontakt dermatit (diğer bir deyişle kişisel bakım ürünlerinden kaynaklanan tahriş) olanlar için hassas bir bölge olduğuna dikkat çekiyor. “Maalesef, dermatit, post-inflamatuar hiperpigmentasyon (PIH) adı verilen koyu halkaların ortaya çıkmasına katkıda bulunan inflamatuar sonrası değişiklikleri geride bırakabilir” diye ekliyor. Göz altı PIH ile mücadele etmenin en iyi yolu, ister yama testi (hangi maddelere alerjiniz olduğunu ortaya çıkarmaya yardımcı olan özel bir cilt testi türü) ister tahrişi önlemek için cilt bakım rutininizi değiştirmek olsun, dermatitin nedenini ele almaktır.

Mevsimsel alerjiniz var 

Alerjilerin göz altı görünümü üzerinde o kadar yaygın bir etkisi vardır ki Rubin aslında bunun için bir isim olduğunu söylüyor: “alerjik parlatıcılar”. Temel olarak, alerjik konjonktivitten kaynaklanan iltihaplanma (gözleri etkileyen alerjiler), kaşıntılı bir göz bölgesinin sık sık sürtünmesi ve sürtünmesi ile birlikte, kan damarlarının kırılmasına ve morarmaya neden olabilir. Morluk iyileştikçe geride pigmentli hemosiderin (hemoglobinin bir bileşeni) kalır ve bu da gözlerin altında koyu lekelere neden olur. Bununla birlikte, sürtünme olmadan bile, alerjik konjonktivit ile ilişkili perioküler inflamasyon, Rubin'e göre kendi başına PIH'ye neden olmak için yeterlidir.

Altta yatan bir tıbbi durumunuz var

Koyu halkaların daha az olası bir nedeni, altta yatan bir sağlık durumudur. Tirgari, “Anemi, emilim bozukluğu sendromları, yetersiz beslenme, vitamin eksiklikleri, hipotiroidizm ve bazı metabolik sendromlar gibi göz altı morluklarına da yol açabilen durumlar var” diyor. Bunlar tedaviyle bile devam ederse, kapsamlı bir muayeneden geçmek ve birincil doktorunuzla laboratuvar almak her zaman iyi bir fikirdir.

Sadece genlerinizde var

Günün sonunda, diğer nedenlerden hiçbiri yankılanmıyorsa, suçlu genleriniz olabilir. Parks, “En yaygın ve ne yazık ki tedavisi en zor olanlardan biri basitçe genetiktir (buna periorbital hiperpigmentasyon denir),” diye açıklıyor. Kafein, retinol, yosun, hyaluronik asit ve daha fazlasını içeren göz kremleri gibi koyu halkaların görünümünü maskelemeye yardımcı olabilecek şeyler her zaman vardır.